За какво говори желанието ви да спите повече от 8 часа на ден
Препоръчителната продължителност на съня на зрелия човек е 6-8 часа. Ако по-рано учените се вълнуваха от въпроса какво може да се случи, ако спим по-малко от 6 часа, то сега вниманието ми е насочено към хората, които имат нужда от повече сън, въпреки че са спали 8 часа.
Според мнението на международна изследователска група, дългият сън може да бъде свързан с проблеми със здравето, пише CNN, позовавайки се на специализираното списание European Heart Journal.
Резултатите от 8-годишно изследване в 21 страни показват, че при хората, които спят повече от 8 часа, рискът от сърдечна недостатъчност, инфаркт и дори смърт се увеличава с 41%. При това лекарите отбелязват, че опасността не се крие в продължителния сън, а в състоянието, което кара хората да спят повече от необходимото.
Екипът от учени от университета Макмастър и Пекинския медицински колеж, под ръководството на Чуанши Вон, е установил, че повишен риск за здравето е налице и за хората, които спят през деня.
Конкретно става дума за тези, които през нощта спят повече от 6 часа. Ако сте спали по-малко през нощта, нормално е през деня да ви се прииска да прилегнете за малко. Тук опасност няма.
В цитираното изследване са взели участие над 116 хил. пациенти, които са попълнили анкета, описвайки своите навици и продължителността на съня си. В продължение на 8 години те са били под наблюдението на лекари.
При хората, които са спали 6-8 часа дневно, коефициентът за сърдечни болести и смърт е възлизал на 7.8 на 1000 души. Сред хронично недоспиващите този показател бил 9.4, което е напълно очаквано.
Слушалки срещу проблемите със съняКажете сбогом на безсънието.
Удивление очаквало учените при следващите данни. С увеличаване на продължителността на съня коефициентът за сърдечни болести нарастват с 5% (сън 8-9 часа), 17% (сън 9-10 часа) и 41% (сън над 10 часа).
Подобни изследвания са правени и преди, но на отделни континенти – в Европа, Северна Америка и региони на Азия. В момента тенденцията е с глобален характер. Макар показателите да са сравнително еднакви във всички страни, връзката между продължителния сън и сърдечните болести остава недоказана.
Учени-кардиолози, които не са били част от изследването, определят резултатите като интересни. Засега не коментират изводите от него.
Проф. Франческо Капучио напомня, че в наши дни основната опасност за човечеството е недоспиването. Той лично е участвал в ред европейски изследвания, които са установили връзката между липсата на сън и увеличаването на риска от затлъстяване, диабет и дори смърт.
Според Капучио новото изследване показна, че хората, страдащи от ред заболявания, имат нужда от повече сън. Такъв е случаят при рака, който може с години да не се проявява по друг начин. Самото спане, казва професорът, не вреди на здравето, дори и да е повече от препоръчителното време.
Специалистът Джулия Вард препоръчва на хората в името на качествения сън да избягват напитките, които съдържат кофеин, алкохол, както и никотиновите продукти през втората половина на деня. Тя съветва да се храним здравословно и да спортуваме редовно.