Ограничен потенциал за ръст при азиатските акции днес
Потенциалът за поскъпване при азиатските акции днес бе ограничен, тъй като политическата несигурност в САЩ и опасенията около забавящия се световен икономически растеж направиха инвеститорите по-предпазливи към по-рисковите активи.
Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI се понижи с 0.1%. Индексът обаче нараства с 3.7% от началото на годината.
Австралийският основен индекс остана без промяна, докато японският Nikkei за последно губеше почти половин процент, след като се колебаеше между положителна и отрицателна територия.
Китайският индекс на сините чипове CSI300 се понижи с 0.3%, докато хонконгският Hang Seng изгуби 0.2%.
На Уолстрийт, трите основни индекса затвориха на положителна територия вчера, като Dow Jones записа най-голям ръст след добрите тримесечни резултати на International Business Machines и други големи компании. S&P 500 се повиши с 0.22%.
Ръстът обаче бе ограничен от несигурността около частичното спиране на работата на щатската администрация, забавящия се ръст на световната икономика и все още неразрешения търговски спор между САЩ и Китай.
Ръстът на производството в Япония спира през януари, а експортните поръчки падат с най-бързите темпове от 2.5 години.
Икономическият съветник на Белия дом Кевин Хасет заяви в интервю за CNN, че щатската икономика може да отчете нулев растеж за първите три месеца от годината, ако спирането на работата на администрацията продължи през цялото тримесечие.
Вчера президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че САЩ се справя добре в търговските преговори с Китай, казвайки, че Китай “много иска да сключи сделка.”
Вниманието на инвеститорите се насочва и към Европейската централна банка (ЕЦБ).
ЕЦБ се очаква да не внесе промени в паричната си политика при първата си среща за 2019 г. по-късно днес, но може да отчете рязкото забавяне на икономическия растеж, което засилва вероятността евентуалното бъдещо нормализиране на политиката да бъде забавено.
Срещата на ЕЦБ идва ден, след като Централната банка на Япония занижи прогнозите си за инфлацията, но запази огромната си програма за стимулиране на икономиката.
Публикуваните вчера данни вече бяха показали, че износът на Япония за декември пада с 3.8% на годишна база, което е най-голямото понижение от октомври 2016 г.
Междувременно Централната банка на Южна Корея остави основната си лихва без промяна.
На валутните пазари доларът за последно отстъпваше с 0.1% спрямо йената, като един долар се разменяше срещу 109.47 йени.
Доларът поскъпна до най-високото си ниво от 110.00 спрямо йената от началото на годината, след като Централната банка на Япония не внесе промени в паричната си политика в предходния ден.
Еврото се търгува без промяна на ниво от 1.1384 долара. Европейската валута губи над 1.5%, след като поскъпна до тримесечен връх от 1.1570 на 10 януари.
Британският паунд поскъпна до 11-седмичен връх от 1.3094 спрямо долара вследствие на залозите, че брекзитът без сделка може да бъде избегнат, ако парламентът упражни по-голям контрол върху процеса.
Австралийският долар изтри печалбите си по-рано днес и за последно се търгуваше с понижение от 0.1%, на ниво от 0.7136 щатски долара. Добрите данни за заетостта в Австралия преди това бяха дали импулс на местната валута.
Лихвата по 10-годишните щатски държавни облигации падна до 2.744%, след като вчера затвори на ниво от 2.755%.
На суровинните пазари петролът продължава поевтиняването си от вчера.
Фючърсите на щатския лек суров петрол поевтиняват с 31 цента, или 0.6%, до 52.31 долара за барел, докато петролът от сорта брент за последно губеше 34 цента, или 0.6% от цената си, до 60.80 долара за барел.
Златото отчита леко поскъпване. Спот цената на метала бе на ниво от 1 284.20 долара за тройунция.