Как да инвестираме, когато лихвите се покачват?
В годините след финансовата криза централните банки по света рязко понижиха лихвените проценти в опит да стимулират икономическия растеж, инвестициите и заетостта.
В някои държави тази стратегия проработи успешно, в други не съвсем, но така или иначе, мнозинството от икономистите и пазарните анализатори са на мнение, че ерата на "нулевите лихви" вече е към своя край.
В Съединените щати Федералният резерв започна да повишава основния лихвен процент още в края на 2015 г., а през 2018 г. основната лихва отвъд Океана бе повишена четири пъти и от 1.5% в началото на годината вече е на ниво от 2.5%.
На Стария континент се очаква Европейската централна банка да започне да повишава лихвените равнища от лятото на тази година.
Това кара много инвеститори да преосмислят инвестиционната си стратегия и да преструктурират своите портфейли, така че да са максимално ефективни в новата среда и да са съобразени с повишаващите се цени на финансовия ресурс.
Кои са най-успешните инвестиционни "тактики" в условията на увеличаващи се лихвени проценти? Ето 10 от тях:
1. Инвестиции в брокерски компании
Брокерските компании и инвестиционните посредници по принцип печелят от по-високите лихвени равнища, и по-конкретно от свободните парични средства по сметките на техните клиенти, тъй като обикновено ги държат на депозит, който носи известна доходност.
Колкото по-високи са лихвите, толкова по-висока е възвръщаемостта по депозитите. В периода от 2003 до 2004 г., когато основният лихвен процент в САЩ се увеличи от 1.25 до 2.25 на сто, големите онлайн брокери, като E*Trade и Charles Schwab, регистрираха среден ръст на печалбата от 38% и 10% по-висока рентабилност.
2. Компании, които разполагат с повече "кеш"
Компаниите, които разполагат с повече свободни парични средства, също печелят от повишаващите се лихви. Депозитите, които доскоро носеха нулева и дори отрицателна доходност (имайки предвид инфлационните процеси), постепенно започват да осигуряват по-висока възвръщаемост.
Увеличаването на цената на финансовия ресурс за банките ги кара да предлагат по-добри условия на вложителите си.
3. Фиксиране на лихвите по задълженията
Един добър съвет за физическите лица, които изплащат ипотечни заеми с плаваща лихва, както и за компаниите, които ползват подобно дългосрочно финансиране, е да се опитат да рефинансират задълженията си и да договорят фиксиране на лихвения процент.
Целта е да се гарантират условия, при които цената на кредита ще е възможно най-ниска в дългосрочен план.
4. Ускоряване на инвестициите и мащабните покупки
Ако ви престоят големи покупки, които изискват поемане на нови задължения, или мащабни инвестиционни разходи, е добре да ги изтеглите възможно най-напред във времето, докато все още можете да договорите по-изгодна лихва в дългосрочен план.
Ако имате възможност да направите тази стъпка преди драстичното увеличение на лихвените проценти, можете да си спестите много допълнителни разходи.
5. Инвестиции в компании от технологичния и здравния сектор
Повечето компании, които оперират в сферата на високите технологи и здравеопазването, задържат по-голямата част от печалбите си и ги реинвестират в бизнеса, вместо да раздават дивиденти на акционерите си. В исторически план тази стратегия се оказва по-успешна в условия на повишаващи се лихви, показва статистиката.
В предишните 13 периода на увеличаващи се лихвени проценти през последните 50 години технологичният сектор и здравеопазването регистрират средна възвръщаемост съответно от 13% и 20% в първата година след увеличението на лихвите. За сравнение, широкият американски борсов индекси S&P 500 отчита ръст от 6-7% за същите периоди от време.
6. Покупки на краткосрочни облигации и такива с плаваща лихва
Инвеститорите в дългови ценни книжа могат да намалят волатилността на своите портфейли, като увеличат дела на облигациите с по-кратък матуритет. Те са по-малко чувствителни към флуктуациите на лихвите, отколкото дългосрочните ценни книжа.
Другият добър вариант е да се ориентирате към облигации с плаваща лихва. Тук важи точно обратният принцип на този при тегленето на кредит. Ако смятате, че лихвите ще се повишават в дългосрочен план, покупката на дългови ценни книжа с плаваща лихва може да се окаже добра идея, тъй като тяхната доходност е обвързана с някои от основните статистически измерители - основният лихвен процент на централната банка, междубанковите индекси, като LIBOR и EURIBOR, индексите на потребителските цени и т.н.
7. Инвестиции в компании, занимаващи се с автоматични и онлайн разплащания
По подобие на финансовите посредници, разплащателните оператори обикновено поддържат значителни парични наличности по сметките на своите клиенти. Компании, като Paychex и Automatic Data Processing например, са занимават с поддържането на цялостни системи за човешки ресурси и поемат организацията и изплащането на възнагражденията за корпорациите с повече служители.
С повишаването на лихвите те могат да печелят повече от "свободния" кеш, тъй като между неговото превеждане по сметката на компанията и реалната дистрибуция към служителите обикновено минават по няколко дни.
8. Продажба на дълготрайни активи
Физическите лица и фирмите, които искат да продадат неизползвани недвижими имоти или други дълготрайни активи, могат да се възползват от момента преди рязкото повишение на лихвените равнища. Тогава купувачите са по-активни и са склонни да платят известна "премия", тъй като се опитват да договорят по-добри условия по заема, с който ще финансират придобивката си. А това е добра новина за продавачите.
9. Договаряне на дългосрочни договори за доставка
Обикновено повишаването на лихвените проценти е съпътствано и от по-висока инфлация. Полезен съвет за компаниите е да се опитат да подпишат дългосрочни договори със своите достачвици. Това ще им помогне да избегнат оскъпяването на стоките и услугите или поне да го отложат за известно време.
10. Инвестиции н недвижими имоти
В исторически план цените на недвижимите имоти растат успоредно с лихвените проценти, а понякога дори и по-бързо. Покупката на недвижимости или на инвестиционни фондове, които са фокусирани върху имотния пазар (т. нар. "дружества със специална инвестиционна цел"), е удачен вариант за реализиране на печалба от повишаващите се лихви.