Ръководителите на имотна компания в Москва Борис Азаренко и Денис Китаев би трябвало да напишат благодарствено писмо на Министерството на вътрешните работи на Великобритания.

Тяхната компания Vesper, която строи луксозни имоти, отчита ръст в търсенето от страна на заможни руснаци, след като мерките на Великобритания срещу прането на пари блокираха достъпа на мнозина от тях до Лондон, който преди време беше любимия им град.

В известна степен руският президент Владимир Путин също е победител от действията на Великобритания, както и от международните санкции срещу страната заради анексирането на Крим, отравянето на бившия шпионин Сергей Скрипал и неговата дъщеря в Англия и намесата на Русия в изборите в САЩ през 2016 г.

Путин призовава от години богатите граждани на неговата страна да върнат активите си обратно в Русия. През последните две десетилетия заможните руснаци бяха основни купувачи на имоти в Париж, Лондон, Ню Йорк и други международни градове.

Сега има признаци, че санкциите и затягането на мерките срещу прането на пари оказват известен ефект. Миналата година в Москва са продадени над 1 000 луксозни имота, в сравнение със 790 през 2017 г., като общата им стойност е над 77 млрд. рубли (1.17 млрд. долара), според имотната агенция Knight Frank.

Пазарът на луксозни имоти в Москва запазва своите позиции, въпреки че икономиката изпитва затруднения от налагането на санкциите, а търсенето на недвижими имоти в други световни градове намаля.

“Ако преди имаше някаква догма, че богатият човек има нужда от къща в Лондон или Ню Йорк, сега не е рядкост наши клиенти да ни предлагат имота си в Челси като частично плащане за нов апартамент в Москва," казва Азаренко, генерален директор на Vesper - най-голямата строителна компания за луксозни имоти в Москва.

В Русия има много богати хора. В страната има най-малко 189 500 супербогаташи, които контролират около 1.1 трлн. долара, според оценки на Capgemini. В страната също така има огромно неравенство. В индекса на милиардерите на Bloomberg има 26 руснаци, с общо състояние в размер на 271 млрд. долара.

Vesper строи и нови сгради, но повечето от проектите й представляват огромни реновации на имоти от царистката ера. Компанията прави нов дизайн, както отвътре, така и отвън, и ги оборудва с удобства, като вградени сауни, фитнеси, подземни паркинги и охраняеми фоайета. Повечето от сградите са на престижни локации в центъра на Москва.

7 тайни на най-големия град в ЕвропаСъс своите 12 млн. жители, градът е в Топ 10 най-населените в света

Vesper кръщава имотите на популярни руски писатели, като Булгаков и Чехов.

Новопостроената шестетажна сграда Набоков пък носи името на Владимир Набоков, който е известен със страстта си към колекционирането на пеперуди. На тавана във фоайето на сградата има 150 стъклени пеперуди в най-различни цветове.

Огромният бял куб в центъра на Москва е покрит с 42 800 плочи португалски варовик и разполага с 14 апартамента и пентхаус жилище.

Vesper е построила над 103 000 кв. м нови жилищни площи през последните три години. Азаренко споделя компанията, която е основана през 2010 г. и генерира 12.6 млрд. рубли (191 млн. долара) приходи през 2018 г., с Китаев. Двамата са на по 41 г.

Стратегията на двамата партньори е да придобиват вековни сгради евтино и да ги превръщат в жилищни сгради със завършени апартаменти, което е нова идея за Москва.

Огромна страна

С цена от 1.9 млн. рубли (28 800 долара) на кв. м, апартаментите в Набоков са с около 10% по-евтини от сходни имоти в Манхатън.

Според Азаренко цените не са се променили много в доларово изражение, откакто санкциите бяха наложени през 2014 г., докато в същия период рублата се е обезценила с 50%. Той твърди, че купувачи от сферите на информационните технологии, фармацевтиката и селското стопанство демонстрират все по-голям интерес, след като правителството на Русия наложи мерки, ограничаващи вноса от западни страни в някои от тези индустрии.

От Vesper очакват приходите на компанията през тази година да нараснат с около 15%, благодарение на ограниченото предлагане и затягането на местните правила за строителство.

“Въпреки санкциите и състоянието на руската икономика, трябва да разберете, че Москва е центърът на една огромна страна и всички искат да живеят тук," казва Азаренко.