Блокчейн компаниите не показаха признаци на живот през 2018 г.
Докато 2017 г. бе белязана от бума на блокчейн бизнеса, през миналата 2018 г. крипто пейзажът започна да изглежда малко по-мрачен.
Падащи цени, страхове относно регулация на технологията, липса на институционален интерес и противоречия при ICO модела за набиране на средства бяха темите на 2018 г. в света на криптовалутите и технологията, стояща зад тях.
Всичко това създаде перфектната буря, която здраво задуха в платната на песимизма на криптофронта.
Докато вниманието на широката общественост е насочено предимно към цените на криптовалутите, които се приемат като барометър за състоянието на индустрията, нов анализ показва, че броят на блокчейн стартъпите намалява стремително през миналата година, пише Forbes.
Компанията Novum Insights извършва мониторинг на около 9 хил. компании в блокчейн и крипто секторите, както чрез преглед на търговията с активи, така и чрез следене на „признаците на живот” в техните уебсайтове, акаунти в социалните мрежи и профили в GitHub.
Проучването на фирмата разкрива, че над 1 811 компании, или 20% от наблюдаваните бизнеси, са престанали да показват признаци на живот през 2018 г., като много от тях са изчезнали напълно.
Причини за този апокалипсис, според Novum, са разнообразни – от измамни схеми, където създателите на проектите просто изчезват с набраните средства, до доста по-традиционни бизнес пречки, като лошо управление на капитала, провал на бизнес моделите и промени в регулаторната среда.
„Голям брой компании бяха закрити през 2018 г., след като Индия и Китай обявиха, че обмислят дали криптовалутите да станат нелегални на тяхна територия”, казва изпълнителният директор на Novum Тоби Люйс.
Анализът на Novum показва, че някои сектори са поле на повече провали, отколкото други. 30% от провалените блокчейн стартъпи са в сферата на производството, докато над 20% от неуспехите са в развлекателната индустрия, логистиката и земеделието.
Най-успешните сектори за блокчейн предприемачите през 2018 г. са образованието и академичните начинания, където малко над 10% от стартъпите са станали жертва на неуспех през разглеждания период.
Блокчейн провалите по сектори през 2018 г.; източник: Novum/Forbes
Въпреки негативните данни за миналата година, финансирането чрез процедури по първично предлагане на криптовалути (ICO) продължава да е на почит.
Така през 2018 г. са реализирани нови 1 065 ICO-а, които са набрали обащата сума от 21 млрд. долара, въпреки че тази цифра е изкривена поради факта, че през първото и второто тримесечие на годината цените на виртуалните валути бяха с между 80 и 90% по-високи спрямо настоящия момент.
През настоящата 2019 г. блокчейн хоризонтът предлага предимно несигурност, особено спрямо оптимизма, царящ през 2017 г.
Така или иначе, само времето ще покаже дали блокчейн технологията ще се пребори за своето място под слънцето.