Британци създадоха приложение за запознанства за... крави
Британска компания създаде мобилно приложение, което помага на фермерите да намират партньори за своите животни, съобщава Reuters.
Приложението се нарича Tudder, а името е заигравка с популярната платформа за запознанства Tinder и английската дума udder, която се превежда като "виме".
Точно както в Tinder, животновъдите могат да разглеждат снимки на различни породи и да се свързват с техните собственици, в случай че искат да уговорят среща за разплод или за покупко-продажба.
След като си харесат подходящата "половинка" в Tudder, приложението препраща кандидатите в сайта SellMyLivestock, където те могат да научат повече подробности за конкретното животно, като млеконадой, съдържание на протеини, потенциал за отелване и т.н., обяснява изпълнителният директор на Hectare Agritech Дъг Бейрнър.
Британската компания поддържа сайта SellMyLivestock и платформата за търговия със земеделски продукти Graindex.
"Търсенето на подходящ "партньор" онлайн в животновъдството е доста по-лесна задача, отколкото при хората. Причината е, че зад снимките стоят и много статистически данни, с помощта на които може да се направи доста точна прогноза за "наследниците" на тези животни", казва още Бейрнър.
Създателите на Tudder решиха да пуснат мобилното приложение точно на Св. Валентин, а приликите с Tinder не се изчерпват само с името.
Навигацията също е идентична - фермерите разглеждат снимки на различни животни, като могат да плъзнат екрана надясно за "да" и наляво за "не", докато не намерят подходящия партньор.
Британските животновъди признават, че електронните платформи могат да спестят много време и най-вече стрес на животните, тъй като не се налага те да бъдат транспортирани постоянно за изложения и огледи.
Освен това всички данни за конкретните породи са налични в приложението. Този тип търговия може да се превърне в много сериозна алтернатива и конкуренция на традиционните животински пазари, смята животновъдът от Хемпшир Джеймс Бриджър, цитиран от Reuters.
В SellMyLivestock са регистрирани обяви за селскостопански животни, фураж и постройки на обща стойност над 50 млн. паунда (57 млн евро).
Според Дъг Бейрнър това оборва стереотипното схващане, че фермерите все още живеят в миналия век.
Той е на мнение, че селското стопанство става все по-технологично, а доказателство за това е навлизането на прецизното обезпаразитяване, автоматизираните ферми и практическото приложение на генетиката.