Каква е функцията на линиите на дланта?
Хиромантите са убедени, че линиите по дланите ни – това са „пътища“, по които може да се разбере бъдещето на човека. От научна гледна точка те имат напълно практическо приложение, казва ученият Людмила Задорожная.
Ако се опираме на еволюционната теория на Дарвин, можем да забележим, че папилярните линии са характерни не само за човека, но и за приматите. Подобно на добре развитото цветно бинокулярно зрение.
Папилярните линии по дланите и пръстите са своеобразни гънки по повърхността на кожата – те повишават сцеплението при захват и са част от приспособяването към дървесния начин на живот. Следователно увеличават шансовете за оцеляване и предаване на гените на потомците.
В полза на тази теория говори съществуването на маймуни, които активно използват при придвижването си своята опашка като „длан“, увивайки я около клон. По повърхността, която прилепва към клона, се формира свободна от козина "площадка" с папилярни линии.
В хода на еволюцията папилярните линии са останали. Този признак силно варира от човека на човек. Дори при яднояйчните близнаци папилярните линии са различни. Друг важен факт е, че те не се променят през целия живот.
Именно поради това учените се увличат по анализирането на отпечатъците от пръстите – те са устойчиви на външни фактори и също така възрастови. Размерът на възглавничките расте, но линиите по тях остават все така същите – по форма, дебелина и т.н.
15 части на човешкото тяло, които ще изчезнат в бъдеще Те изобщо не ни трябват
Историята познава случаи, при които папилярни линии въобще няма. В Швейцария са описани случаи на генетична аномалия, при която всички пръсти, длани и стъпала са абсолютно гладки.
Носителите й принадлежат към едно семейство и се характеризират с други нарушения в строежа и функциите на кожата. Например отсъствие на редица рецептори, потни жлези и др.