Ограничен ръст на акциите след края на срещата на Фед
Акциите в Азия поскъпват днес, след като Федералният резерв на САЩ зае по-гъвкава позиция относно паричната си политика, но опасенията около търговските преговори между САЩ и Китай и забавящия се световен икономически растеж ограничиха ръста на борсовите индекси и повлякоха някои пазари надолу.
Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI нараства с 0.5%.
Индексът на китайските сини чипове, който в началото на днешната сесия се колебаеше между положителна и отрицателна територия, остава без промяна, докато южнокорейският Kospi добави 1%, след като регулаторните органи обявиха, че планират да намалят данъка върху сделки с акции тази година.
Австралийският основен индекс, който нарастваше по-рано през деня, в крайна сметка тръгна надолу, записвайки понижение от 0.5%.
Пазарите в Япония днес са затворени заради празник.
Ръстът на азиатско-тихоокеанския индекс на MSCI дойде след колебливата сесия на Уолстрийт вчера, след като опасенията около икономическия растеж и търговията надделяха над нагласите за поемане на повече риск, предизвикани от по-предпазливата позиция на Фед.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп вчера предупреди, че Вашингтон може да остави митата върху китайски стоки в сила за “значителен период от време”, за да си гарантира, че Пекин ще спазва условията по евентуална сделка.
Преговорите между САЩ и Китай се очаква да бъдат възобновени идната седмица.
В коментара след двудневната си среща Фед се отказа от прогнозите за вдигания на лихви тази година вследствие на признаците за забавяне на икономиката и обяви, че ще преустанови свиването на счетоводния си баланс през септември.
Индексът Dow Jones падна с 0.55% вчера, до 25 745.67 пункта, S&P 500 се понижи с 0.29%, до 2 824.23 пункта, докато технологичният Nasdaq Composite добави по-малко от 0.1%, до 7 728.97 пункта.
Коментарът на Фед повлече лихвите по щатските държавни облигации надолу, като лихвата по 10-годишните книжа бе на ниво от 2.5245%, в сравнение с нивото на затваряне от 2.537% в сряда.
Отказът от плановете за допълнителни вдигания на лихвите тази година понижи лихвата по 2-годишните облигации до 2.3982%, в сравнение с нивото й на затваряне от 2.4% в сряда.
Доларът продължава да поевтинява след вчерашния спад, като доларовият индекс се понижи до 95.874. Доларът губи около 0.1% спрямо японската йена до 110.59.
Еврото поскъпва с 0.14%, до 1.1427 долара, докато паундът се възстанови от резкия спад вчера, след като британският премиер Терезеа Мей помоли ЕС за отлагането на брекзит до 30 юни, което бе по-кратък период, отколкото някои пазарни участници очакваха.
Впоследствие Мей заяви, че “не е готова да отлага брекзит повече.”
Паундът поскъпва с 0.2% днес, до 1.3221 долара.
Опасенията около световния икономически растеж се пренесоха и на суровинните пазари, където цените на петрола, които бяха скочили вчера, отчетоха известно отстъпление.
Щатският лек суров петрол поевтиня с 0.1%, до 60.17 долара за барел, след като докосна четиримесечен връх вчера. Цената на петрола от сорта брент също се понижи леко до 68.47 долара за барел.
Пониженията в цените на петрола обаче се очаква да бъдат ограничени вследствие на усилията на страните от ОПЕК да ограничат предлагането.
Златото поскъпна вследствие на по-евтиния долар, като спот цената на метала нарасна с около 0.5%, до 1 318.40 долара за тройунция.