Централната банка в Скопие е сред малкото, ръководени от дами
Когато Анита Ангеловска Бежоска получава шанс да ръководи централната банка на Северна Македония, първоначалната ѝ нагласа била да отхвърли предложението.
47-годишната финансистка се притеснявала, че няма да може да съвместява работата с отглеждането на трите си деца, разказва Bloomberg.
Днес обаче Бежоска, която преди това е работила като икономист в Международния валутен фонд, е една от четирите дами в Европа, които стоят начело на финансови регулатори.
Освен нея има само още три дами, които ръководят европейски централни банки - Кристала Георгаджи в Кипър, Йоргованка Табакович в Сърбия и Елвира Набиулина в Русия.
Бежоска е родена в имигрантско семейство в Швеция. По време на детството си тя учи в бивша Югославия при своите баба и дядо, а летните ваканции прекарва в Готенбург.
Първото й работно място е като експерт във финансовото министерство в Скопие в началото на 90-те години на миналия век. Тогава Македония току-що е получила своята независимост, а Бежоска е назначена за ръководител на екип, който трябва да изработи механизма на работа на държавната хазна.
През 2004 г. тя започва работа в МВФ и участва в няколко мисии на фонда на Балканите и в Прибалтийските държави. След няколко години Бежоска се връща в Македония и започва работа в Централната банка, първоначално като главен икономист, а през 2010 г. поема поста на подуправител.
Успешната кариера на Анита Бежоска я поставя в центъра на медийното внимание в Македония, където повечето ръководни постове все още са заети от мъже, а само 40% от жените имат постоянна заетост.
Повече за управителя на Македонската централна банка можете да прочетете в материала на Kredit.bg