Централните банкери започват да пренастройват политиката си
Притеснени от забавянето на икономическия растеж и сътресенията на финансовите пазари, централните банкери отлагат повишаването на лихвените проценти, а някои от тях дори въвеждат нови монетарни стимули, пише платформата за сравнение на кредитни продукти Kredit.bg.
Федералният резерв на САЩ беше първата водеща централна банка, която даде сигнал за предстоящата промяна в нагласите. Миналата година Фед обяви, че през 2019 г. ще предприеме три повишение на основната лихва, която трябва да достигне ниво от 3.5% през 2020 г.
На последното си заседание обаче Джеръм Пауъл и неговите колеги намекнаха, че възнамеряват да направят "пауза" в серията от повишенията, като според някои анализатори лихвите могат да останат на настоящото си ниво от малко под 2.5% за доста дълъг период от време.
След като стана ясно, че Фед вече не бърза да "затяга коланите", а натискът върху останалите централни банки по-света също намаля.
Европа и Япония са поредното доказателство за това, че централните банкери в момента нямат кой знае колко опции. На последното си заседание миналата седмица Европейската централна банка понижи прогнозата си за инфлацията през 2019 г. от 1.6 на 1.2% (доста под целевото ниво от 2%, а тази за ръста на БВП - от 1.7 на 1.1 на сто).
При нормални обстоятелства повечето централни банки биха пристъпили към понижение на основния лихвен процент, ако са изправени през подобна мрачна картина.
Но в случая с ЕЦБ краткосрочните лихви на междубанковия пазар вече са отрицателни, а възможността за стартиране на нова програма за изкупуване на облигации е ограничена, имайки предвид, че последната приключи едва преди няколко месеца.
Липсата на адекватни инструменти за действие е основната причина, поради която централните банки днес са много по-чувствителни към сигналите за забавяне на икономиката. Това се нарича "управление на риска".
На практика те разполагат с неограничен потенциал да се противопоставят на евентуалното нарастване на инфлационния натиск с покачване на лихвените проценти и почти никакви опции да противодействат на рецесията с по-ниски лихви. Затова те правят всичко възможно, за да избегнат реализирането на подобен сценарий.
Още по темата можете да прочетете в материала на Kredit.bg