Шекру - гигантската катерица със синя опашка и разноцветна козина
Какво си представяте, когато чуете думата "гризач?" Разбира се, този вид животни носят репутация на вредители, нашественици с ненаситен апетит, които разпространяват болести.
Но те също така могат да играят и ролята на домашни любимци и много от собствениците на мишки или морски свинчета могат да потвърдят това.
Част от тях определено можем да сметнем за... сладки. Но за великолепни? Красиви? Вероятно не.
Е, може би катериците, които ще видите на снимките в тази статия, ще променят мнението ви.
Малабарската гигантска катерица, известна още като шекру, е родом от Индия, при това облечена в невероятно изтънчено многоцветно кожухче, посочва BoredPanda.
За онези, които са свикнали да виждат американската сива катерица или нейния по-сладък братовчед - европейската червена катерица, шекру може да дойде като шок. Като начало, както подсказва името им, те са огромни.
Достигайки почти един метър, те са много по-трудни за пропускане, отколкото малките катерички, обитаващи европейските гори. Разбира се, блестящо синята пухкава опашка е отговорна за голяма част от дължината на катерицата Малабар.
Въпреки това, те могат да бъдат по-трудни за откриване, отколкото предполагат техните големи размери и разноцветна козина. Нюансите на черното, кафявото и оранжевото, както и кафявото и лилавото, им помогат да се слеят идеално с горите, в които прекарват времето си, скачайки от дърво на дърво.
Това е особено полезно за избягване на вниманието на хищници, като различни птици или леопарди.
Малабар не е прекалено капризен относно диетата си и яде онова, което открие на дърветата, включително цветя, кора, семена, насекоми и дори птичи яйца.
Макар да не се знае много за популацията на тази гигантска катерица, техният брой се смята за намаляващ. В момента не са застрашени от изчезване, но за съжаление са изправени пред реални заплахи. В някои части на Индия ги убиват заради красивата им козина, а тяхното местообитание все по-често е изложено човешко посегателство. В някои области те вече са изчезнали напълно.
За да се подпомогне завръщането на тези сладки същества в природата, в Rajiv Gandhi Zoological Park в Пуна те се отглеждат в плен и изучават. Учените проучват колко пъти животните се чифтосват, колко е дълга бременността им и други.
Има и добри новини: популацията на гигантската катерица непрекъснато се увеличава в Bhimashankar Wildlife Sanctuary, специално предназначено за нейна защита. Преброяването установява, че броят им е нараснал с 8% в светилището между 2015 и 2016 г.