Златото поскъпна до близо двуседмичен връх
Днес златото се търгува близо до двуседмичния връх, докоснат в предходната сесия, след като доларът изпитваше затруднения след индикациите от страна на Федералния резерв на САЩ и Европейската централна банка (ЕЦБ), че в условията на забавящ се ръст на световната икономика промяна в лихвите няма да има.
Спот цената на златото остана без промяна на ниво от 1 307.91 долара за тройунция, след като в предходната сесия докосна най-високото си ниво от 28 март при 1 310.50 долара за тройунция.
Фючърсите на златото поевтиняват с около 0.2%, до 1 311.80 долара за троунция.
Доларът се задържа близо до двуседмичните си дъна, след като протоколът от последната среща на Фед подсили очакванията за пауза при вдигането на лихвите.
Междувременно британският паунд се търгува в рейнджа си от последните сесии, след като европейските лидери удължиха крайния срок за излизането на Великобритания от ЕС, с което беше предотвратен брекзит без сделка.
Фед вероятно ще остави лихвите без промяна тази година, предвид рисковете за щатската икономика от страна на забавянето на ръста на световната икономика и несигурността около търговската политика и финансовите условия, показа протоколът от срещата на 19-20 март.
Президентът на ЕЦБ Марио Драги засили вероятността от допълнителна подкрепа за изпитващата затруднения икономика на ЕС, ако забавянето й продължава, заявявайки, че централната банка разполага с “много инструменти”, с които да реагира.
Междувременно потребителските цени в САЩ нараснаха с най-много от 14 месеца през март, но инфлацията остава ниска, на фона на забавящия се ръст на местната и световната икономика.
Лидерите на ЕС вчера постигнаха споразумение за удължаване на крайния срок за брекзит до 31 октомври, след като френският президент Еманюел Макрон се противопостави на опитите на Тереза Мей да получи още една година удължаване на срока.
Германският финансов министър Олаф Шолц заяви, че финансовите лидери трябва да използват преговорите във Вашингтон тази седмица, за да избегнат екслация на търговските конфликти, тъй като политическите рискове представляват най-голямата заплаха за забавящия се ръст на световната икономика.
САЩ и Китай до голяма степен са договорил механизмите, с които ще контролират евентуалните търговски споразумения, заяви вчера финансовият министър на САЩ Стивън Мнучин.