Цонев: Няма сигурна инвестиция на фона на нулевите лихви по света
Малките инвеститори не могат да очакват сигурност, тъй като растежът на пазарите не се дължи на подем в икономиката, а на огромните стимули от централните банки по света.
Това каза Димитър Цонев, независим финансов експерт, по време на 10-ото юбилейно издание на форума Шумът на парите, организиран от Profit.bg.
По думите му, стимулите от страна на централните банки по света в даден момент неминуемо ще доведат до висока инфлация или някакви други геополитически размествания.
Когато има спад на пазарите, централните банки започват да свалят лихвите. Цонев даде за пример САЩ и Федералния резерв, който посочи през миналата година, че ще вдигне три пъти лихвите през настоящия период, но след корекция от 20% на американските финансови пазари, изостави плановете си за вдигане на лихвите.
Според Цонев, малките инвеститори трябва да влагат в активите и инструментите, за които се говори най-малко. Той даде пример с криптовалутите, признавайки, че през миналата година е бил скептичен към тях.
Понастоящем обаче, Цонев смята, че биткойнът е ударил дъно и му предстои покачване в цената, макар да не очаква, че отново ще стигне до историческия си пик от близо 20 хил. долара.
Така или иначе, малките инвеститори с капитал до 100 хил. лева, трябва да съобразяват движенията на пазарите, тъй като при една евентуална инфлация, централните банки ще продължат да печатат пари, тъй като не са „независими“ и са част от политическата система на отделните страни, смята Цонев.
По думите му, силното начало на пазарите през тази година се дължи на големите стимули от Азия, които традиционно се наблюдават в наалото на всяка година. Това обаче няма да е устойчив процес и в даден етап повишенията ще отстъпят място на високата волатилност.
Според финансовия експерт, малките инвеститори няма как да спечелят, ако оставят парите си пасивни и не поемат рискове. Сигурност няма, на фона на нулевите лихви по света, каза той. Като негативен пример за пасивни пари Цонев даде банковите депозити, посочвайки, че инфлацията изяжда парите на вложителите.