Защо четвъртата най-многолюдна страна в света мести столицата си?
Индонезия - четвъртата най-многолюдна страната в света, планира преместване на столицата си от град Джакарта.
Президентът на страната Джоко Уидодо е решил да премести столицата от пренаселения основен остров Ява, посочвайки, че индраструктурата на острова е задръстена до такава степен, че преместването е повече от необходимо.
„В Ява се намира 57% от населението на Индонезия, или над 140 млн. души. Достигнали сме до точка, в която да поддържаме това, независимо дали става дума за околна среда, вода или трафик, в бъдещето вече не е възможно, като поради това реших да се премести извън Ява”, казва президентът пред местна медия, цитирана от Financial Times.
Министърът на финансите на Индонезия Шри Индравати посочва пред CNBC, че това е добър ход, подчертавайки, че икономическите дейности не могат да бъдат съсредоточени повече в Джакарта, като същото важи и за качеството на живот в страната.
По думите ѝ, Индонезия трябва да промени фокуса си от Ява или Джакарта по отношение на икономическо развитие и растеж, което прави хода добър.
„Индонезия е голяма държава, но ние сме съсредоточни предимно в Джакарта и Ява по отношение на развитие”, казва тя.
Джакарта е дом на над 10 млн. души, но около три пъти повече хора живеят в околните градове, допринасяйки за пренатовареността на региона. Столицата е податлива и на наводнения, като се смята, че това се случва поради прекомерното извличане на подпочвените води.
Министърът по планиране на националното развитие Бамбанг Броджонегоро посочва, че годишните икономически загуби в резултат на задръстванията в Джакарта възлизат на 7.04 млрд. долара.
По думите на Шри Индравати новата локация за столица не бива да изисква големи инвестиции в инфраструктура.
„Няма да отидем в тотално изолирано място, където трябва да инвестираме в инфраструктура, мисля, че това е един от критериите. Трябва да имаме локация, която е достатъчно централна... включително средата да е устойчива и да не се забравя, че Индонезия се намира в Тихоокеанския огнен пръстен (висока опасност от земетресения и изригвания на вулкани) – така че действително трябва да намерим локация, която е достатъчно сигурна, но не изисква огромни инвестиции”, казва тя.
В зоната на Тихоокеанския огнен пръстен се наблюдават 90% от земетресенията по света.
По думите на Уидодо, Индонезия планира да похарчи 33 млрд. долара за преместването. Един от кандидатите за нова столица е град Палангкарая, който се намира в провинция Калимантан Тенга на остров Борнео, съобщава новинарската агенция Antara.
Според Шри Индравати, оценката къде да бъде новата столица трябва да бъде приключена до година, а самото преместване може да продължи десетилетие, ако трябва да се счита опитът на други държави, които са местили столиците си.