Защо някои хора са със счупен вътрешен компас?
Стотици животински видове всяка година мигрират, ръководейки се от вътрешните си ориентири за местност.
Смята се, че хората никога не са притежавали тази способност. Това мнение решиха да оспорят учени от Калифорнийския технологичен институт.
Открихме доказателства за това, че хората имат „шесто чувство“ – магниторецепция, съобщава ръководителят на проекта проф. Джоузеф Киршвинк.
Тази сензорна модалност е реална. Тя може да обясни например защо едни хора се ориентират в местност по-добре от други и без труд определят посоката, в която трябва да се отправят.
Възможно е в определен момент да възстановим своята природна способност да използваме магнитното поле за навигация, без допълнителни прибори или технологии, допълва ученият.
Експериментите на проф. Киршвинг, провели се в САЩ и Япония, са включвали сюжет от научнофантастичен филм. Доброволците – мъже и жени, общо 34 души, един след друг са сядали в алуминиеви клетки, които са ги защитавали от въздействието на магнитното поле на Земята.
На главите на участниците са били поставени специални датчици за измерване на мозъчните вълни – а във вътрешността на клетката изкуствено са генерирани различни магнитни полета.
Екипът на Киршвинк е успял да открие, че отделни индуцируеми магнитни ориентации в клетката са провокирали значително понижаване на активността на алфа ритмите в мозъка.
По същността си мозъкът замирал в отговор на промяна в магнитните полета, обяснява ученият. Това се случва, когато мозъкът обработва информация. Резултатите от експериментите са дали на професора основание за сензационни изводи.
Докато колегите му се отнасят скептично спрямо откритието, той е ентусиазиран и обнадежден.
Изследването е интересно, но преди да твърдим такова нещо, трябва да се повтори експериментът, казва проф. Питър Хор от Оксфордския университет.
Твърденията за „природното“ наличие на вътрешен компас у хората са спорни. Специалистите смятат, че експериментите на Киршвинк са показали реакция на мозъка, но това не означава, че механизмите на магниторецепция мигновено ще се активират.
Ако сложа главата си в микровълнова печка и я включа, ще бъде отразен същият ефект върху мозъчната дейност. Това не означава, че имам способността да разпознавам микровълните, иронизира биофизикът Торстен Риц.
Освен това, допълват скептиците, резултатите са доста скромни, сравнено с магниторецепцията у другите животински видове на Земята.
Устройства за пътешественици Да ги имаш у себе си е истинско удобство
Защо хората не използват своите способности за ориентиране без компас?
Киршвинк отговаря, че ние сме загубили този дар поради еволюцията на езика и технологиите. За аргументация на тази теза ученият привежда изследвания на коренни азиатски и австралийски езици, които се отличават съществено от европейските и дори може да повлияят на способността да се възприемат сигналите на „вътрешните компаси“.
Тези народи не познават думите „напред“ или „назад“, „ляво“ и „дясно“. Те обозначават накъде да се гледа – на север или на запад. Или пък на изток. Техните езици са свързани с географията и са приспособени за обозначаване на сигналите на вътрешния компас.
Европейските езици със субективна система на координатите са блокирали способността за навигация, заключва Киршвинк.