Глобалните тенденции променят много аспекти от бизнеса и политиката.

Някои от тях, като протекционизма и политическото напрежение, се отразяват лошо на икономиките, но въпреки това инвеститорите все още разполагат с начини да излязат победители, според Credit Suisse.

Нов доклад, представен от Нанет Хехлър и Даниел Рупли от Credit Suisse, разглежда “най-важните обществени промени”, които могат да доведат до осезаеми инвестиционни възможности.

Тези тенденции се очаква да доведат до по-големи разходи в различни сектори, като отбрана и киберсигурност.

Междувременно “Приливът на милениалите“ е само началото, според банката, която визира начина, по който хората на възраст под 30 години “все повече влияят върху компаниите и техните ценности.” Това означава, че области, като чистата енергия, може да се окажат важни за инвеститорите.

Ето някои сектори, които, според Credit Suisse, ще бъдат подкрепени от глобалните тенденции:

Сигурността и отбраната

Инвестициите в отбрана, безопасност и киберсигурност се очаква да нараснат вследствие на увеличаващите се заплахи, като терористични атаки и международни конфликти.

“Опасността от терористични нападения, крехката геополитическа обстановка или заплахите от страна на технологичния сектор са сред основните притеснения на обществото,” се казва в доклада.

Геополитическата среда, и най-вече ситуацията в Близкия изток, Сирия и Китайско море, “остава напрегната,” добавят икономистите.

Другите примери, които подчертават необходимостта от отбрана и сигурност, включват изявлението на Русия, че ще използва хиперзвукови ядрени ракети и огромния пробив в базата данни на притежаваната от Marriott верига Starwood Hotels.

Защитата на личните данни “е на предно място в политическия дневен ред,” затова инвестициите в киберсигурност вероятно ще бъдат основен приоритет за правителства и компании, според доклада.

“Освен това, предвид бързите технологични промени и стратегическата конкуренция между държавите, които изпревариха тероризма като основната заплаха за националната сигурност на САЩ, разходите за отбрана се очаква да нараснат още повече в сфери, като космическите изследвания, изкуствения интелект и кибертехнологиите,” според доклада.

Чистата енергия

Общественият натиск върху политиците да се разчита на енергията от възобновяеми източници вместо на изкопаемите горива ще продължи да се засилва с набирането на сила на екоактивизма, според доклада.

По тази причина държавната политика се очаква да стане “ по-амбициозна” при залагането на близко и средносрочни цели по отношение на енергията от възобновяеми източници, казва от Credit Suisse.

Къде да инвестирате 1 млн. долара през 2019 г.? Bloomberg зададе този въпрос на шестима финансови експерти. Ето техните отговори...

Тези мерки ще окажат “сериозно влияние” върху компаниите за комунални услуги. От банката препоръчват електрически компании, които вече са започнали да променят бизнес моделите си, така че да се преориентират към енергията от възбновяеми източници.

По-конкретно банката препоръчва оператори, които притежават големи активи, които произвеждат енергия от слънцето и вятъра.

“В Европа инвеститорите все още изглежда подценяват положителния ефект върху печалбите, който ще дойде от включването на слънчевата и вятърната енергия в техния производствен микс,” се казва в доклада, където също така се посочва, че пълният потенциал за растеж в бъдеще на инфраструктурата от възбновяеми енергийни източници все още не е напълно отразен от пазарите.

Транспорт и инфраструктура

От Credit Suisse са оптимистично настроени по отношение на операторите на транспортна инфраструктура, като летищните оператори, тол операторите и железопътните оператори, заявявайки, че при тези компании предстои сериозен растеж.

Например, търгуваният на борсата летищен оператор Airports of Thailand се облагодетелства от големия брой пътници, който скача три пъти за последните 10 години.

От банката също така посочват френския строителен гигант Vinci, изтъквайки, че той се разраства още повече чрез придобивания. Компанията придоби Gatwick Airport през декември 2018 г. и възнамерява да купи Aeroports de Paris.

Инфраструктурата е сфера, която се връща във фокуса на инвеститорите тази година, казват от Credit Suisse, посочвайки, че разминаването в стойността на необходимите инфраструктурни проекти в страните от Г-20 и заложените за изпълнение проекти ще се увеличи до 14.8 трлн. долара до 2040 г.

“Евентуална сделка между САЩ и Китай ще премахне една огромна несигурност по отношение на глобалните инфраструктурни проекти,” според доклада на Credit Suisse.

Решението на Федералния резерв да се въздържи от по-нататъшни вднигания на лихвите, може да се окаже добра новина за компаниите, които бяха подложени на натиск от по-високите цени на финансирането за своите инфраструктурни проекти, според банката.

От Credit Suisse посочват ръста на инфраструктурния индекс MSCI World, който бележи повишение от близо 10% от началото на годината до края на март.

Индесът включва сектори, като телекомуникации, комунални услуги, летишни услуги и здравеопазване.

5G

Това може да е годината, в която компаниите най-накрая ще се облагодетелстват от пускането на първите 5G технологии, смятат от Credit Suisse.

Южна Корея пусна 5G в края на 2018 г., докато САЩ представи стандарти за мрежа за ултрависокоскоростен пренос на данни. Следващите места, на които предстои пускането на 5G технологии, са Япония, Китай и Европа, но това няма да стане преди 2020 г., според банката.

След това фокусът ще е върху свързаните с 5G инфраструктурата доставчици, като центрове за данни, компании за телекомуникационни кули и доставчици на активи за 5G телекомуникации, казват от банката.

Например, компаниите за телекомуникационни кули могат да генерират силен растеж от предстоящото въвеждане на 5G. Търсенето на високоскоростни широколентови услуги ще се увеличи, а растоянието за пренос на сигнала между кулите трябва да се съкрати, с цел постигането на безпроблемно 5G покритие, казват от Credit Suisse.

В резултат на това повече кули ще се купуват или сливат с цел увеличаване на покритието, посочват от банката, давайки за пример телекомите Telecom Italia и Vodafone Italia, които сключиха споразумение за споделяне на 5G мрежата.