Ескалацията на търговската война удари сериозно Уолстрийт
Ескалацията на търговската война между САЩ и Китай постави под натиск азиатските акции днес, но коментарите от страна на щатския президент Доналд Тръмп, който заяви, че очаква преговорите да бъдат успешни, подпомогна пазарните нагласи.
Китайските пазари, които бяха пометени в ранната търговия, ограничиха загубите си вследствие на признаците за държавна подкрепа.
Китай обяви вчера, че ще наложи по-високи мита върху щатски стоки за 60 млрд. долара след решението на Вашингтон от миналата седмица да вдигне митата върху китайски внос за 200 млрд. долара.
Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI губи 0.9%, след като по-рано през сесията индексът падаше с 1.25%, достигайки най-ниското си ниво от 30 януари.
Азиатските пазари получиха известна подкрепа от коментарите на Доналд Тръмп, който късно вчера заяви, че преговорите с Китай “ще са много успешни ”. Това помогна за оскъпяването на щатските индексни фючърси с над 0.5%, въпреки че нагласите остават крехки.
Волатилността от понеделник показа как “завоят на 180 градуса” в реториката на САЩ относно търговските преговори е изплашил пазарите, заяви пред Ройтерс Пракаш Сакпал, икономист в ING в Сингапур.
“Не очакваме това състояние на пазарите да приключи бързо, докато не се стигне до някакво решение, до конструктивен диалог и нещо много солидно по отношение на сделките. Надеждите за това обаче в момента са малко неуместни,” каза още той.
Азиатските пазари бяха повлечени надолу от понижението при китайските акции, като индексът на MSCI за Китай падна с 1.6%. Китайският индекс на сините чипове CSI300 се колебаеше между положителна и отрицателна територия, вследствие на признаците за евентуална подкрепа от държавата, преди да приключи сутрешната сесия с понижение от 0.2%.
Австралийският основен индекс изгуби 0.9%, докато японският се понижи с 0.8%, докосвайки най-ниското си ниво от средата на февруари.
От службата на търговския представител на САЩ обявиха вчера, че планират да организират публична дискусия следващия месец за възможността от налагането на мита от до 25% на китайски внос за още 300 млрд. долара.
Повишението на митата разтърси пазарите по света, въпреки че Тръмп заяви, че ще се срещне с китайския президент Си Дзинпин следващия месец.
Вчера щатският индекс Dow Jones Industrial Average падна с 2.38%, до 25 324.99 пункта. S&P 500 се понижи с 2.41%, до 2 811.87 пункта, докато технологичният Nasdaq Composite изгуби 3.41%, до 7 647.02 пункта.
Вследствие на нарасналото търсене на активи убежища, лихвите по щатските държавни облигации останаха близо до шестседмичните дъна, въпреки че нараснаха след коментарите на Тръмп. Лихвата по 10-годишните книжа за последно бе на ниво от 2.4157%, в сравнение с нивото на затваряне от 2.405% в понеделник.
Лихвата по 2-годишните облигации се повиши от 2.193% до 2.1945%.
В понеделник някои трейдъри се опасяваха, че Китай, която е най-големият чуждестранен кредитор на САЩ, може да разпродаде щатски държавни ценни книжа като ответна реакция на решенията на амдинистрацията на Доналд Тръмп. Повечето анализатори обаче опровергаха подобна вероятност.
След като по-рано през деня падаше спрямо йената, доларът се стабилизира и поскъпва с 0.25% спрямо японската валута - до 109.57.
Еврото бележи повишение от около 0.1% спрямо долара, до 1.1238, докато доларовият индекс, който следи представянето на долара спрямо шест други основни валути, остава почти без промяна на ниво от 97.313.
По-рано днес китайският юан падна до ново дъно за 2019 г., преди да тръгне нагоре. За последно китайската валута се търгуваше на ниво от 6.8933 спрямо долара, поскъпвайки с 0.28% за деня.
Цените на петрола нараснаха, подкрепени от напрежението в Близкия Изток, въпреки че ръстът бе ограничен от опасенията около търовската война. Саудитска Арабия обяви, че два от петролните й танкери са били сред плавателните съдове, нападнати близо до крайбрежието на Обединените арабски емирства.
Щатският лек суров петрол поскъпна с 0.33%, до 61.24 долара за барел, докато петролът от сорта брент добави 0.36% към цената си, до 70.48 долара за барел.
Златото изтри ръста в цената си, след като преди това поскъпна. Спот цената на метала остана без промяна на ниво от 1 299.35 долара за тройунция. Биткойнът добави 2.2%, до 7 984.11 долара.