Къщата, която не вреди на природата, е факт
След 3 години изследвания и разработки, архитектът Уейн Турет от архитектурна компания The Turett Collaborative от Ню Йорк създаде така жадуваната Пасивна къща.
Тя се намира в Гийнпойнт, Ню Йорк. Построена е по строгите стандарти на Passive House Institute и съчетава най-новите технологии към днешна дата и пасивни соларни принципи.
Какво означава това? Не замърсява околната среда и е с въглеродно неутрален дизайн.
Конструкцията е енергийно ефективна, но това не означава, че са правени компромиси с външния й вид. Пасивната къща в Грийнпойнт пасва естетически на заобикалящата я среда и има съвременна визия.
Домът е на два етажа и включва запазен екстериор на едновремешен хамбар в комбинация със сив кедър и цимент. Покривът е от алуминий.
Във вътрешността атмосферата е съвременна – чисти линии и изобилие от светлина, цветовата палитра е неутрална.
Ключови характеристики на Пасивната къща:
Херметизъм – осигурена е перфектна изолация, която включва тройно остъклени прозорци за запазване на топлината и защита срещу студени течения. Допълнително те блокират нежеланото слънчево затопляне, например нагорещяване на покрива.
Млад мъж построи къща от контейнериВ нея ще сте на топло дори при -42 градуса
Цялата къща се отоплява и охлажда чрез ток. Снабдена е с вентилационна система, която компенсира част от използваната енергия. Така къщата на Турет консумира приблизително 90% по-малко енергия за отопление, в сравнение с типичните съвременни къщи.
Пасивната къща е пример за съвременен начин на живот, способен да вдъхнови всички хора. Макар цената й да е по-висока (бел. ред. не се споменава каква е), тя „живее“ в хармония с околната среда.