Луната остарява - сбръчква се и се смалява. Ето защо
Физическите поражения, които нанася стареенето върху човешкото тяло, са ни добре познати: кожата ни се сбръчква, освен това се смаляваме.
Очевидно Луната остарява по същия начин.
Според изображения на НАСА, естественият спътник на Земята се "свива", което пък кара кората й да се набръчка.
Свиването също така причинява трусове, които са подобни на техните земни еквиваленти - земетресенията.
И докато те са причинени от разместването на тектонските плочи, трусовете на Луната са резултат от охлаждането й.
Когато вътрешността на Луната се охлади, повърхността й се свива. Целият процес наподобява превръщането на гроздовите зърна в стафиди, посочва T+L.
За разлика от гроздето обаче, повърхността на Луната е крехка и когато тези бръчки се образуват, тя може да се "счупи".
В резултат се образуват разломи, при които една част от кора се настанява над или под друга.
Според изображенията на НАСА, този процес води до свиване на Луната с около 50 метра в диаметър от това, което е представлявала тя през 1972 г.
Изследователите смятат, че този процес е все още активен, което означава, че земният спътник ще продължи да се променя, както и да регистрира трусове.
„За мен тези изводи подчертават, че трябва да се върнем на Луната”, казва Николас Шмер, асистент по геология в Университета на Мериленд и автор на изследването.
"Научихме много от мисиите на програмата Аполо, но те наистина само докоснаха повърхността. С по-голяма мрежа от съвременни сеизмометри бихме могли да направим огромни крачки в изучаването на геологията на Луната", допълва той.
Може и да не ни се наложи да чакаме дълго за възобновяване на мисиите до Луната.
От НАСА обявиха по-рано тази година, че се надяват да изпратят астронавти на нея през 2024 г.
Вчера американският президент Доналд Тръмп поиска от Конгреса да увеличи бюджета на НАСА за следващата година с допълнителни 1.6 млрд. долара, за да бъде постигната ускорената цел за завръщане на американците на повърхността на Луната до 2024 г.
През 1969 г. Нийл Армстронг и Едуин Олдрин стават първите хора, стъпили на Луната. След края на програмата Аполо човешкото изследване на спътника е прекратено.