Еврото запазва позиции след фрагментирания евровот
Азиатските акции се търгуват близо до четиримесечни дъна днес вследствие на опасенията относно отношенията между САЩ и Китай. Междувременно, еврото бе ограничено в тесен рейндж след изборите за Европейски парламент.
Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI остана на практика без промяна - малко над четиримесечния минимум, докоснат в петък, като затворените пазари в САЩ и Великобритания се отразиха на обемите на търговия.
Сянка върху много от пазарите на акции хвърляха притесненията, че търговският конфликт между САЩ и Китай се превръща в технологична студена война между двете най-големи икономики в света.
Японският Nikkei нарастваше с 0.3% по-рано през деня.
Китайските индекси започнаха сесията с повишения, но впоследствие изгубиха спечеленото, като основният индекс Shanghai Composite губи 0.3%, а индексът на сините чипове CSI 300 пада с 0.6%. Хонконгският Hang Seng отчита спад от 0.5%.
Основните индекси на Уолстрийт записаха повишения в петък, след като коментарите на президента на САЩ Доналд Тръмп относно търговските взаимоотношения с Китай позволиха на пазарите да си поемат глътка въздух.
Еврото поскъпва леко до 1.1211 долара, задържайки се в тесния рейндж 1.2272-1.2754, като демонстрира ограничена реакция на резултатите от евроизборите.
Според анализатори, ограничената реакция дойде, след като резултатите от изборите показаха, че популистките и крайно десните партии в някои страни е малко вероятно да са получили толкова подкрепа, колкото се очакваше.
Проевропейските партии запазват две трети от местата в Европарламента, показаха официалните прогнозни резултати от изборите вчера, въпреки че крайнодесните и националистите получиха сериозна подкрепа.
Ако бъде отчетен и възходът на Зелените, в крайна сметка изборните резултати показват, че четирите основни проевропейски групи са изгубили под 20 места, осигурявайки си 505 места от 751-членния парламент.
“На фона на избирателната активност от над 50%, този път изборите за Европарламент бяха доста по-значими от обикновеното,” казва пред Ройтерс Робърт Карнел, анализатор в ING.
“Това не бяха изборите на евроскептиците, като едва 22% от местата отидоха при евроскептичните партии, а Европарламентът до голяма степен остава проевропейска институция.”
Оформянето на центристка, проевропейска коалиция все още е възможно в новия парламент, чиято първа сесия ще е на 2 юли. Това обаче ще бъде по-трудно с оглед повечето партньори, които биха могли да се включат в нея.
По тази причина по-дългосрочния ефект от изборите остава неясен, твърдят анализатори.
“Съдейки само по броя на получните гласове е трудно е да се предвиди какво ще стане с брекзит, както и с политическата ситуация в Италия и изборите в Гърция,” казва Шин Кадота, старши анализатор в Barclays в Токио.
Британският паунд поскъпва с 0.2%, до 1.2731 долара. Паундът преди това се бе отдалечил от петгодишното дъно от 1.2605 долара, след като премиерът Тереза Мей заяви, че ще подаде оставка.
Доларовият индекс, който следи представянето на долара спрямо кошница от шест други основни валути, отчита понижение от 0.1% до 97.565 пункта.
Доларът се търгува срещу 109.45 йени, поевтинявайки с 0.1% за деня.
Цените на петрола се движеха разнопосочно днес, след като ограниченията в производството от страна на страните членки на ОПЕК подкрепиха суровината. Брентът обаче остава под 70 долара за барел, вследствие на опасенията около търговската война между САЩ и Китай.
Фючърсите на брента поскъпват с 0.2%, до 68.79 долара за барел, докато тези на щатския лек суров петрол отстъпва с 0.1%, до 58.55 долара за барел.