Двойката, която измами компанията на Бъфет с милиони долари
Джеф Карпоф има сериозен повод за празнуване, когато негови приятели и бизнес партньори се събират на коледното парти на неговата компания миналата година.
Някогашният механик и неговата съпруга Паулет основават компания за соларни панели близо десетилетие по-рано, която се справя забележително добре. Толкова добре, че компанията на Уорън Бъфет Berkshire Hathaway Inc е инвеститор в нейните фондове.
Благодарение на компанията, която произвежда мобилни соларни генератори, те могат да си позволят множество луксозни придобивки. Двойката притежава над 90 автомобила - от класически модели Ford и Plymouth до Bentley, най-малко 20 имота и дори професионален отбор по бейзбол.
В края на миналата година известният рапър Pitbull пък е поканен да пее на коледното им парти в луксозния хотел Fairmont. “Това е най-доброто коледно парти, на което съм бил досега!”, пише в Twitter Кайл Ларсън, автомoбилен състезател, който преди време е спонсориран от компания на Карпоф.
Няколко дни по-късно, когато разследващите органи се появяват пред вратата им, екстравагантният начин на живот на семейство Карпоф се сгромолясва. Той на практика е една фасада, изградена до голяма степен с измама— Понци схема, според федералните власти, която е толкова сложна и дръзка, колкото и техните разточителни разходи.
Тяхната компания DC Solar сега е във фалит, а по-голямата част от около 100-те й служители са безработни. Имението на семейство Карпоф в Мартинез, Калифорния, е под банков запор. Когато агенти на ФБР посещават дома в онзи къснодемекврийски ден, те вземат много от луксозните автомобили.
Конфискувано е и голямо количество пари в брой - около 1.8 млн. долара, които са скътани в сейф и на най-различни места из офисите на двойката.
Според властите, семейство Карпоф успяват да превърнат благородна инициатива за насърчаване на инвестициите в соларна енергия в измамна схема на стойност 800 млн. долара.
С обещанията си за големи данъчни кредити и печалби, те успяват да оплетат в мрежите си редица инвеститори, въпреки че тук става въпрос за компания, която е малко известна извън Калифорния и света на автомобилните състезания.
Berkshire не е едиствената, която налапва кукичката, наливайки 340 млн. долара в схемата. Това прави и застрахователят Progressive Corp. Половин дузина регионални банки оказват финансова подкрепа, в това число East West Bancorp Inc., Valley National Bancorp и United Financial Bancorp Inc.
Всички те наливат пари във фондове, създадени от DC Solar, които обещават значителни данъчни кредити и евентуални печалби.
Предполага се, че компанията трябва да използва парите, за да строи мобилни соларни генератори, които осигуряват електрозахранване на спортни състезания и други събития на открито. Доказателствата обаче сочат, че DC Solar “не е вършила почти нищо законно,” според властите.
Компанията изгражда и продава само малка част от 12-те хиляди мобилни генератора, за които твърди, че работят, според ФБР. Вместо това, DC Solar използва по-голямата част от парите от новите инвеститори, за да плаща на старите и да финансира разточителния начин на живот на собствениците си.
Стремглавото падение на DC Solar принуждава много инвеститори да направят отчисления по данъчните отстъпки, за които смятат, че са на стойност милиони долари. Случаят също така поставя в светлината на прожекторите федералните данъчни кредити, които от 2006 г. насам помогнаха за огромния възход на соларната индустрия.
Десетки от най-големите компании в САЩ - от JPMorgan Chase & Co. и Bank of America Corp. до производителя на бои Sherwin-Williams Co., сега инвестират в добива на енергия от възобновяеми източници, за да се възползват от данъчните отстъпки. (Sherwin-Williams е сред инвеститорите в DC Solar).
Thank you to all the people that work hard to make my dreams a reality. Had a fantastic time celebrating with my team. Our two guest appearances @RossChastain @KyleLarsonRacin and of course @pitbull made the party epic.. @DCSolar #JMFC pic.twitter.com/AS6cWSlRVN
— Jeff Carpoff (@carpoff_jeff) December 16, 2018
В програмата до голяма степен липсват нередности, но историята на DC Solar в момента служи като предупреждение за това как инвеститорите, вероятно прекалено гладни за данъчни кредити, в някои случаи пренебрегват състоянието на самия бизнес, в който инвестират.
Предполагаемата измамна схема започва да се пропуква, едва когато бивш служител разказва пред федералните власти, че броят на мобилните соларни генератори, които от DC Solar твърдят, че работят, е неверен, сочат съдебните документи.
“Тези парични стимули насърчават подобно поведение,” казва пред Bloomberg Никола Лорис, икономист в Heritage Foundation, по отношение на данъчните кредити. “Понякога е трудно подобно поведение да се улови заради сложността на начина, по който тези мерки се вплитат в енергийните пазари.”