Рисковете за търговията неутрализират надеждите за по-ниски лихви
Търговията на азиатските пазари днес е разнопосочна, след като опасенията, че търговският конфликт между САЩ и Мексико ще подтисне допълнително световния икономически растеж, се сблъскаха със залозите, че централните банки ще реагират с нови стимули.
Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI остана почти без промяна при ниски обеми на търговия. Японският Nikkei нарасна с 0.27%, докато индексът на сините чипове на борсата в Шанхай изгуби 0.2%.
Фючърсите на S&P 500 се търгуват без промяна, докато тези на FTSE нарастват с 0.2%.
Пазарните нагласи се влошиха, след като среща между представители на Мексико и САЩ завърши почти без признаци за напредък.
“Дискусиите в Белия дом с представители на Мексико относно имиграцията приключиха за деня. Има напредък, но почти недостатъчен!” написа президентът на САЩ Доналд Тръмп. Преговорите ще продължат днес.
Мексиканските пазари получиха още един удар, след като рейтинговата агенция Fitch понижи кредитния рейтинг на страната на BBB, а Moody’s промени перспективата си от стабилна до отрицателна.
Всичко това доведе до поскъпване на долара от 0.9% спрямо мексиканското песо.
Въпреки това, индексите на Уолстрийт приключиха вчерашната сесия на положителна теритрия, но само защото инвеститорите предполагат, че Федералният резерв ще трябва да понижи лихвите като застраховка срещу евентуално забавяне на ръста на икономиката.
Желанието за стимули е толкова голямо, че слабите данни за заетоста в частния сектор в САЩ бяха посрещнати с одобрение, тъй като това изглежда засилва аргументите за облекчаване на паричната политика.
В резултат на това, лихвата по двегодишните щатски държавни облигации падна до най-ниското си ниво от декември 2017 г.
Индексът Dow Jones приключи вчерашната сесия с повишение от 0.82%. Ръстът при S&P 500 също бе от 0.82%, докато Nasdaq добави 0.64%.
На валутните пазари отново имаше търсене за считаната за валута убежище японска йена, което обезцени долара с 0.2%, до 108.22 йени. Доларът се справя по-добре спрямо кошница от няколко основни валути, като доларовият индекс беше на ниво от 97.302, след като се отдалечи от седемседмичното си дъно, достигнато вчера.
Еврото отстъпи до 1.1228 спрямо долара, след като вчера за кратко поскъпна до 1.1306.
Представянето на еврото е свързано с Европейската централна банка (ЕЦБ), която се очаква да окаже подкрепа на икономиката на срещата си по-късно днес.
Най-малкото централната банка вероятно ще предложи да плаща на търовските банки, ако те вземат средства на заем от нея и ги отпускат след това на домакинства и компании.
На суровинните пазари всичкото това говорене за понижение на лихвите помогна на златото да поскъпне до 15-седмични върхове, като скъпоценният метал се търгуваше за последно на цена от 1 330.38 долара за тройунция.
Цените на петрола останаха почти без промяна, след като вчера стана ясно, че запасите на САЩ са на най-високото си ниво от 1990 г.
Щатският лек суров петрол за последно поскъпваше с 10 цента, до 51.78 долара за барел, като преди това цената падна до най-ниското й ниво от януари, докато фючърсите на петрола от сорта брент се оскъпиха с 8 цента, до 60.71 долара.