Щатските индексни фючърси и петролът поевтиняват
Щатските индексни фючърси, азиатските индекси и цените на петрола бележат понижения до многомесечни дъна днес, вследствие на опасенията, че засилващото се напрежение между САЩ и Китай и новите заплахи на Вашингтон за мита срещу Мексико могат да тласнат световната икономика към рецесия.
Фючърсите на S&P 500 губят 0.5% в ранната азиатска сесия до 2 738 пункта, доближавайки се до дъното си от 2 722 от март, докато японският индекс Nikkei се понижават с 1.1% до четиримесечно дъно.
Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI остава почти без промяна, но едва се задържа над достигнатия през миналата седмица четиримесечен минимум. Китайският индекс CSI 300 нараства с 0.9%, но остава в рейнджа от последните дни.
Пазарните нагласи бяха подкрепени от частно проучване за производстаения сектор в Китай, което показа лека ръст на фабричната дейност, след като поръчките за износ тръгнаха нагоре.
Въпреки това, малко по-добрите резултати е малко вероятно да разсеят увеличаващите се страхове относно икономическия ефект от ескалиращия спор със САЩ. Поредицата от данни в последните дни, в това число и официалните данни за производствената дейност, показаха, че натискът върху втората най-голяма икономика в света се засилва.
Напрежението ескалира през уикенда, след като двете страни влязоха в спор относно търговията, технологиите и сигурността.
Високопоставен китайски държавен служител, който участва в търговските преговори, заяви вчера, че САЩ не могат да използва натиск, за да принудят Китай да сключи търговско споразумение и отказа да съобщи дали лидерите на двете страни ще се срещнат на срещата на страните от Г-20 по-късно този месец.
Китай ще разследва дали FedEx Corp е нарушила правата и интересите на своите клиенти, информира китайската новинарска агенция Xinhua, след като телекомуникационният гигант Huawei обяви, че пратки, които е трябвало да получи, са били отклонени от куриерската компания.
Като доказателство, че напрежението между САЩ и Китай поставя под сериозен натиск световната икономика, износът на Южна Корея падна с 9.4% през май. Предварителните прогнози на икономистите бяха средно за понижеие от 5.6%.
“Спекулантите вече изграждат позиции, за да заложат на рецесия. Ако предстоящите данни за щатската икономика се влошат, мечите залози на щатските акции ще наберат сила,” казва пред Ройтерс Масанари Такада, анализатор в Nomura Securities.
Мрачните перспективи пред щатската икономика накараха трейдърите да увеличат залозите си, че Федералният резерв на САЩ ще понижи лихвите.
От JPMorgan вече очакват Фед да намали лихвите на два пъти тази година, което представлява сериозна промяна в сравнение с предходната прогноза на банката, че лихвите ще се задържат без промяна до края на 2020 г.
Лихвите по 10-годишните щатски държавни облигации паднаха до 2.121%, което бе най-ниското ниво от септември 2017 г.
На петролните пазари фючърсите на щатския лек суров петрол поевтиняха с 1.1% в ранната търговия до 52.92 долара, след като по-рано през деня докоснаха най-ниското си ниво от средата на февруари.
Фючърсите на петрола от сорта брент се обезцениха с 1.5% до 61.06 долара за барел.
Цената на фючърсите на медта падна с 0.5% до двегодишни дъна в Шанхай.
На валутните пазари считаната за валута убежище японска йена запазва позиции. Доларът се разменяше срещу 108.19 йени, след като преди това падна до 108.17, което бе най-ниското ниво от средата на януари.
Еврото, което поевтинява от началото на годината, остана почти без промяна и се търува срещу 1.1171 долара, отдалечавайки се от достигнатото през миналата седмица дъно от 1.1116 долара.
Китайският юан се разменяше на ниво от 6.9418 спрямо долара, близо до 5.5-месечното дъно от 6.9497 достигнато на 17 май.
Мексиканското песо, което бе засегнато от внезапната заплаха на Тръмп да наложи мита, възстанови част от позициите си и се разменя на ниво от 19.6355 спрямо долара, след като в петък падна с 2.5%.
Мексиканският президент Андрес Мануел Лопес Обрадор намекна в събота, че страната може да затегне контрола над миграцията, за да разсее част от напрежението с Тръмп, заявявайки, че очаква “добри резултати” от насрочените за тази седмица във Вашингтон преговори.