Създава се нов гигант в отбранителната индустрия
United Technologies Corp и Raytheon Co планират сливане, което ще доведе до създаването на втория най-голям производител на военна авиация в света, предава Reuters. Пазарната оценка на новата компания може да достигне 121 млрд. долара.
В момента United Technologies произвежда електронни и комуникационни системи за гражданската авиация, а Raytheon е един от основните доставчици на военни самолети и ракети за американската армия. Макар че двете компании имат някои общи клиенти, бизнесът им почти не се застъпва. Това е аргумент, който техните ръководства смятат да изтъкнат пред антимонополните регулатори в страната.
От друга страна, водещите авиопроизводители Boeing и Airbus, както и Пентагона, са свикнали да преговарят за сериозни отстъпки със своите доставчици и вероятно не биха приели радушно сливането на двама от тях и отслабването на конкуренцията в резултат на евентуалната сделка, пише още агенцията.
Когато през 2016 г. от UTC отхвърлиха офертата за придобиване, отправена от Honeywell International, изпълнителният директор на компанията Грег Хейс обясни решението с факта, че "Boeing и Airbus никога няма да се съгласят да имат доставчик, който е способен да произведе цял самолет от носа до опашката".
От United Technologies твърдят, че са на път да отделят в отделни дружества производството на климатици под марката Carrier и на асансьорите Otis. Целта е да се фокусират върху авиационния си бизнес, който впоследствие да бъде обединен с този на Raytheon.
През 2018 г. компанията финализира придобиването на Rockwell Collins за 23 млрд. долара, а освен това е собственик и на производителя на самолетни двигатели Pratt & Whitney.
Очаква се акционерите на Raytheon да получат по 2.3348 дяла от новата компания срещу всяка акция, който притежават в момента. Сливането ще доведе до съкращаване на разходи в размер на над 1 млрд. долара в следващите четири години, се посочва в съвместното изявление на двете дружества.
United Technologies ще притежава дял от 57% в капитала на новата компания, която ще се казва Raytheon Technologies Corporation и ще продължи да се ръководи от Грег Хейс. Настоящият изпълнителен директор на Raytheon Том Кенеди ще бъде назначен за председател на борда на директорите.
Към момента пазарната капитализация на United Technologies възлиза на 114 млрд. долара, а тази на Raytheon е на стойност 52 млрд. долара. Очаква се сделката да бъде финализирана до лятото на 2020 г.
Raytheon, която произвежда ракетните системи Томахоук и Пейтриът, очаква ръст на приходите си в резултат на силното глобално търсене на изтребители и ракети, както и благодарение на увеличените разходи за отбрана в САЩ през 2020 г. Инвестициите на Пентагона обаче вероятно ще се забавят след първоначалния "бум", прокаран от администрацията на Доналд Тръмп.
От своя страна, UTC могат да спечелят от намаляването на своята зависимост от гражданската авиация, имайки предвид ескалацията на търговските конфликти. Очаква се тя да доведе до засилване на протекционизма, забавяне на икономическия растеж, свиване на търговския стокообмен и на въздушния трафик.
Международната асоциация на авиопревозвачите, в която членуват около 290 компании, генериращи 80% от глобалния въздушен трафик, също посочва опасенията си в тази посока. Тя ревизира в низходяща посока прогнозите си за печалбата в сектора от 35.5 млрд. долара на 28 млрд. долара през 2019 г.
Сливането с Raytheon може да постави под натиск General Electric - един от водещите конкуренти на UTC в доставките на компоненти за гражданската авиация. Останалите големи играчи от военната промишленост, като Lockheed Martin Corp, също ще бъдат принудени да се борят за запазване на пазарния си дял, пише Reuters.
Миналата година производителите на комуникационни системи за военната индустрия Harris Corp и L3 Technologies също обявиха, че планират сливане, което ще създаде шестият най-голям военен доставчик в Съединените щати.
От началото на 2019 г. акциите на UTC поскъпват с 27.3%, докато Raytheon повишава пазарната си оценка с 21.2 на сто.