Осемте най-добри алтернативи на пренаселения Париж
Над 93 милиона чуждестранни туристи са посетили Франция през 2018 г. Никоя друга държава не е посрещала повече размахващи фотоапарати посетители в рамките на една година.
Това е сигурен признак, че Франция се е възстановила от ужасите на терористичните атентати от Париж и Ница, но има все повече доказателства, че страната трудно се справя с този прилив.
Проблемът е най-очевиден в столицата. Миналия месец служителите на Лувъра излязоха на стачка заради дългите опашки и условията на работа, като един от трудовите синдикати обяви, че музеят се “задушава” под тежестта на туристите.
Предвид факта, че броят на туристите се очаква да надхвърли 100 милиона до 2020 г., проблемът не се очаква да изчезне. Има и опасения, че гражданите в страната ще започнат да се бунтуват по примера на тези в други европейски градове.
Жителите на Венеция протестираха срещу круизните кораби, а в Барселона имаше нападения срещу туристически автобуси.
Какво обаче могат да направят и туристите, за да помогнат в това отношение?
Посещаването на Париж извън туристическия сезон може да бъде един от начините за ограничаването на ефекта. Градът е също толкова впечатляващ и през зимата.
Или пък може да опитат да посетят съвсем различна дестинация. Във Франция има много места, на които опашките и тълпите не са ежедневие.
В страната има доста други алтернативи на Париж, които предлагат същата комбинация от изкуство, величествена архитектура и изискана храна. Ето няколко такива предложения от Telegraph.
Лион
Ако сте почитатели на гастрономията, Париж, където ресторантите имат общо близо 150 звезди на Michelin, трудно може да бъде изпреварен. Лион обаче също има немалко ресторанти с това отличие и представлява доста прилична алтернатива.
От културна гледна точка градът също има какво да предложи с Музея на Сливането, който предлага въодушевяващ поглед към историята на човечеството. Той се намира на мястото, където се пресичат реките Рона и Соне.
Старият Лион пък е част от Световното културно наследство на ЮНЕСКО.
Монпелие
Кой е най-прелъстителният град във Франция? Това не е Париж, а Монпелие, казва Антони Пергрин. “Градът е елегантен, културен и толерантен, със средиземноморска кръв във вените и динамика в излишък,” добавя той.
Трамваите, проектирани последно от Кристиан Лакроа като движещи се картини, са определяни като най-секси в света. Един град трябва да е удивителен, за да направи трамваите си секси.
Градът дори има своя Триумфална арка, така че на кому е нужен Париж?
Лил
“Очарованието на този град е, че въпреки че е най-големият в Северна Франция, не се държи като велик френски град – с цялата ледена надменност и арогантност. Това вероятно се дължи на факта, че Лил няма нужда да впечатлява никой. Кой би искал, когато сърцето на града представлява такава котешка люлка от улици?
Сградите от 17-и и 18-и век, които сега са превърнати в елегантни магазини, намекват за фламандските корени на града. Той става френски, чак когато Луи XIV го завзема през 1667 г.”, пише Хелън Пикълс.
Бордо
Париж определено е елегантен, но Бордо може да се сравнява с него. “Той представлява самата елегантност,” заключава английската кралица, когато за последно го посещава.
“Разхождайте се по най-изящните улици във Франция, хапвайте добре, пийвайте още по-добре и след това си изкарайте възможно най-добре в град, който напоследък се обръща към латинската си природа,” казва Антони Пергрин.
В миналото градът наистина е бил изпълнен с добър вкус и традиции. Центърът е разполагал с величествена хармония от 18-и век, несравнима никъде в Европа. Изглеждал е сякаш Френската революция никога не стига до него. Градът избърсва праха от света на виното и му придава игрив блясък в 21 век.
Страсбург
Ако става въпрос за обстановка като от водна приказка, с много малка част от тълпите, които развалят удоволствието от бреговете на Сена, това трябва да е Страбург.
“Заедно с Брюксел, Страсбург се превърна в синоним на бюрокрация от ЕС,” казва Лойд Маршал. “Столицата на френския регион Гранд Ест обаче има още много какво да предложи. Той дълго време е свободен град в рамките на Римската империя, а след това попада под френско и германско владичество.
Това придава на древния център на града уникална атмосфера, където средновековните къщи като от приказки на братя Грим и елегантните градски къщи във френски стил си съжителстват. Страсбург е мултинационален и многоезичен град.”
Реймс
Само на час с влак от френската столица, Реймс е далече по-отпускаща алтернатива за градска почивка. Той е малък и недооценен, а шампанското там се лее като вода.
“Столицата на френската област Шампан е известна до голяма степен с бутилките искрящо вино, които се раждат във винарните, донесли славата й,” казва Крис Ледбийтър.
“Освен това обаче Реймс е едно от най-интригуващите малки градчета, където на почит са кулинарията, богатата средновековна история и архитектурата в стил Ар деко, която е в резултат на възстановяването на града след Първата световна война. Градът също така е невероятно достъпен, като до него се достига само за час с влак от Париж.”
Това лято има и още причина градът да бъде посетен. Колоездачната обиколка на Франция, известна като „Тур дьо Франс“, стартира от Реймс, преди да се пренесе на изток към Нанси.
Рига
Париж на Севера? Този епитет е приписван на безброй европейски градове, в това число и на Белфаст.
От Telegraph обаче смятат, че най-добрата чуждестранна алтернатива на Париж е Рига.
“Столицата на Латвия представлява една симфония от кули и фантастична Ар нуво архитектура,” казва Ейдриън Бридж. “Младите жители на Рига определено знаят как да се забавляват, най-вече в оживените барове на стария град, който е част от културното наследство на ЮНЕСКО.
Само на около 30 км от града с влак или кола се намира морският курорт Юрмала. Предпочитано място за лятна почивка на съветските лидери Леонид Брежнев и Никита Хрушчов. Там температурите могат да надхвърлят 20 градуса по Целзий в разгара на сезона, така че дори може да си наложи да ползвате слънцезащитен крем.
Бейрут
Какво да кажем за Париж на Изтока? Това име може би е давано на всеки всеки екзотичен град, който е преминавал през своя златен век. Истанбул, Исфахан, Джайпур, Лахор, Манила и Ханой са били определяни като източна алтернатива.
“Трябва да се каже, че когато хората си представят Бейрут, те продължават да го свързват с гражданската война в Ливан. Тя продължава между 1975 – 1990 г. и превръща столицата на страната в синоним на смърт и разрушение, където има голяма вероятност западняците да бъдат отвлечени и държани като заложници.
Тази представа се пренася и в новото хилядолетие – ливанският президент Рафик Харири е убит от кола бомба през 2005 г., в годината, в която сирийската окупация на тази малка средиземноморска държава най-накрая приключва. Дори и сега Ливан има своите проблеми и туристите биват предупреждавани да не посещават определени места.
Бейрут обаче бавно си възвръща прозвището ‘Париж на Близкия изток’. В града има отлични ресторанти и луксозни хотели, обяснява Крис Лийдбийтър.