Шест мита за навика да отлагаме
Хроничното отлагане на задачите за последния момент, стресът при опита да покриете поставените крайни срокове, безкрайният поток от проблеми – всички знаем що е то прокрастинацията, а за мнозина от нас тя е ежедневие.
Не всичко, което се казва по темата, е чиста истина. Нека ви разкажем за шест от най-популярните заблуждения за прокрастинацията/отлагането.
Прокрастинацията – дължи се на лошо управление на времето
Невъзможно е да се контролира времето – човекът е способен да управлява само себе си и начина, по който съставя работния си график. Причината за масовата прокрастинация е в нездравословната трудова култура, която се е формирала в обществото.
Никога не ни предлагат възнаграждение за това, че сме изпълнили работата си по-рано от посочения краен срок – вместо това ни наказват, ако направим обратното.
Прокрастинаторите – опит да се отложи решението на проблема
Истинските лидери никога не бързат да пристъпят към действие – те дълго събират информация, анализират, изработват стратегии. Прокрастинаторите по принцип избягват вземането на решение, опитвайки се по този начин да се освободят от отговорността за резултата.
Прокрастинацията – следствие от натовареното ежедневие
Естествено, покрай работата си имаме и куп други дела. Така е било и при предците ни. Хвърлянето на вината върху бясното темпо на живот в наши дни е един от най-разпространените митове. Днес имаме не по-малко или повече свободно време, от който и да е друг човек в друг период на историята.
Прокрастинацията – наследствена е
Тя не може да бъде вродена. Може обаче да бъде продукт от неправилно възпитание в семейството, продължителен трудов опит в нездравословен работен климат. Средата влияе на нашата склонност да отлагаме, но ние винаги имаме силата да вземем нещата в свои ръце и да променим това.
15 начина да направите волята си желязна Избягвайте да действате, без да мислите, съветват експерти
Прокрастинацията – отминава с възрастта
Изследвания показват, че около 70% от студентите страдат от прокрастинация. В същото време при възрастните количеството на тези хора е доста по-малко – само 20%.
Предполага се, че прокрастинацията е недъг на младостта. Това не е вярно. Статистиката е обусловена от подреждането на приоритетите. Студентите по-често отлагат задачите си, когато става дума за учене, защото избират да се фокусират върху бъдещата кариера.
Технологиите са породили масова прокрастинация
Струва ни се, че развитието на съвременните технологии способства за това да сме по-лениви. Сега не е задължително да излизаме от дома си, ако искаме да купим нещо. Не е задължително да звъним, за да получим услуга.
Всички тези удобства са разработени, за да ни освободят време от рутинните дела. Ако предпочитаме да изразходваме свободното време в скролване в Instagram, то това е проблем на мотивацията ни.
Често прокрастинацията и отсъствието на мотивация могат да са първи признаци на емоционално прегаряне. Преди време лекарите признаха това състояние за болест.