Защо да не перем дрехите си? Съвети на звезди и експерти
"На практика в живота правилото е: ако не ти се налага абсолютно да почистиш нещо, не го чисти."
Модният дизайнер Стела Маккартни заяви това в интервю за Observer, добавяйки, че тя е научила този съвет, докато е работела за шивашки ателиета, изработващи костюми по поръчка на известната лондонска улица Savile Row, известна с най-добрите бутици за мъжкко облекло.
Вместо това, казва тя, "правилото" е да "да оставиш мръсотията да изсъхне и след това да я изчеткаш".
Това може и да е случаен коментар в края на интервюто, но той предизвика интерес у читателите, много от които пускат по няколко перални седмично.
И така има ли право тя? По-добре ли е да избягвате да перете дрехите си?
Убиването на планетата с микрофибри (миниатюрни парчета пластмаса)
Това не е първият случай, в който Маккартни препоръчва дрехите да не се перат. Тя отдавна призовава пералните да се избягват – от една страна, заради удължаването на живота на дрехите, а от друга - заради ефекта, който прането оказва върху околната среда.
Лаура Диаз Санчес от организацията Plastic Soup Foundationе е съгласна с това твърдение, особено когато става въпрос за дрехи от така наречената бърза мода, които съдържат повече синтетични материали, като полиестер и акрил.
"Всеки път, когато перем дрехите си, средно девет милиона микрофибра се отделят в околната среда," казва тя пред BBC. "Начинът, по който перем дрехите си, има значение, както и от каква материя са те, но колкото повече перем дрехите си, толкова повече микрофибри се изхвърлят в природата."
Когато перете, настройвате машината на по-ниска темпеература и използвайте течен препарат за пране, препоръчва Санчес. "Прахообразните препарати за пране създават повече триене между дрехите по време на прането и така се отделят повече фибри. Колкото по-малко триене има като цяло, толкова по-малко фибри се отделят."
Тя съветва пералните машини да не се претоварват по същата причина – по-малко дрехи в барабана означава по-малко триене.
Изкуството да се грижим за дрехите
Тук не става въпрос само за микрофибри обаче. Прането на дадена дреха прекалено често може драстично да намали живота й, което означава, че е по-вероятно да я изхвърлите и да купите нещо ново.
Това важи най-вече за луксозното бельо. Маккартни казва пред Observer, че "не сменя сутиена си всеки ден", с което дизайнерът на бельо Наоми Де Хаан се съгласява.
Съветът на Де Хаан към хората, които купуват артикули от нейната марка Edge O' Beyond, е да перат сутиените на ръка в хладка вода след около пет носения, като използват нещо леко, като бебешки шампоан.
Де Хаан обаче препоръчва спортните сутиени да се перат по-често.
"Прането в пералня може да унищожи неща, като деликатна дантела или коприна," казва тя. "Банелите на сутиените също така може да се извадят в пералнята, цветовете им да избледнеят или да изгубят форма."
Ако пък абсолютно ви се налага да перете в пералня, "Винаги закопчавайте сутиените, използвайте мрежа за пране и не перете на прекалено висока температура."
Най-важното обаче – никога не използвайте сушилня.
Не перете дънките си
Сара Клейтън от кампанията Love Your Clothes на природозащитната организация Wrap също казва, че не трябва да перете дънките си, а да ги проветрявате между носенията. "Ако имат петно, можете са се опитате да премахнете само него, без да перете цялата дреха."
Да оставите дънките си да отлежават без пране може да звучи малко противно, но има един човек, който прави това с пълна сила – Чип Берг, главният изпълнителен директор на Levi's.
Хората бяха леко притеснени през май 2014 г., когато по време на събитие Берг гордо заяви, че джинсите, с които беше облечен тогава, никога не са прани.
Ако превъртим времето пет години напред, през март 2019 г. той заяви пред CNN, че все още не ги е прал, въпреки че същият този чифт вече е на 10 години.