Азиатските акции поскъпват след окуражаващите данни от Китай
Азиатските акции поскъпват днес, след като инвеститорите си поеха глътка въздух след окуражаващите данни от Китай, които показаха, че втората най-голяма икономика в света може би започва да се стабилизира вследствие на повишените стимули от страна на Пекин.
Икономическият растеж за второто тримесечие се е забавил до 6.2% на годишна база, което е най-слабото темпо поне от 27 години, докато в същото време отделни данни показаха, че промишленото производство и продажбите на дребно са по-добри от предварително очакваните.
Пазарите на акции се движеха разнопосочно след излизането на данните от Китай, тъй като част от инвеститорите очакваха, че Пекин може да ограничи стимулите.
Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI изтри по-голяма част от първоначалния си ръст и отчиташе повишение от едва 0.2% до 526.72 пункта. Индексът падна с малко повече от 1% миналата седмица, прекъсвайки петседмичната си печеливша серия.
Търговията днес се очакваше да е в по-ниски обеми тъй като японските пазари са затворени заради празник.
Австралийският основен индекс се понижи с 0.4%, докато южнокорейският KOSPI остана почти без промяна. Китайските акции ограничиха загубите си от по-рано днес като индексът на сините чипове нараства с 0.4%. Хонконгският Hang Seng добави 0.3%.
Очакваните по-късно през седмицата данни за продажбите на дребно и промишленото производство в САЩ ще предоставят повече индикации за състоянието на най-голямата икономика в света.
На валутните пазари, австралийският долар скочи след излизането на данните за Китай до 0.7033 за долар, което бе най-високото ниво от 4 юли насам.
Доларовият индекс отчита леко повишение до 96.871. Индексът преди това записа спад в три поредни дни, след като пазарите отчетоха напълно вероятността от понижение на щатските лихви с 25 базисни пункта.
Доларът поскъпна леко спрямо японската йена до 108.04, но отчита малко понижение до 1.1267 спрямо еврото след три поредни сесии на ръст.
Очакванията, че Фед ще понижи лихвите оскъпиха щатските държавни облигации като лихвата по 10-годишните книжа падна под настоящата основана лихва на централната банка от между 2.25 и 2.50%.
Опасенията относно ръста на световната икономика и ниската инфлация означаваха, че инвеститорите насочват средства към облигациите и фондовете на паричните пазари.
“Опасността е, че на фона на всичките тези средства, вложени във фондове на паричните пазари, евентуално споразумение относно търговията би довело до огромен отлив от средства от активите убежища,” казва пред Ройтерс Шон Дарби от Jefferies.
“В момента инвеститорите изглежда не бързат да купуват акции, ревизиите на печалбите все още не са достигнали дъно, а икономическите изненади са рядкост,” добавя той.
При суровините щатският лек суров петрол поевтиня с 31 цента до 59.90 долара за барел. Петролът от сорта брент губи 22 цента до 66.50 долара за барел.
Цената на златото се понижи до 1 410.01 долара за тройунция, отдалечавайки се от достигнатия наскоро шестгодишен връх от 1 438.60 долара за тройунция.