Този луксозен сладолед се прави от насекоми
След дълъг ден под изгарящото слънце, мисълта за един сладолед звучи доста изкушаващо.
Бихте ли му се насладили обаче, ако знаете, че е направен от "мляко" от буболечки?
Базираната в Кейптаун стартъп компания Gourmet Grubb се надява да използва сладоледа, за да запознае света с яденето на насекоми.
В луксозния сладолед на компанията се използва EntoMilk - млечна алтернатива, която се прави от смилането на ларвите на тропическо насекомо черна муха.
От ООН прогнозират, че светът ще трябва да удвои производството на храна, за да може населението да се изхранва до 2050 г. и отдавна насърчава отглеждането на насекоми като устойчив алтернативен източник на протеини на традиционните животни.
"Ние искаме да промени начина, по който се гледа на насекомите, по който те се произвеждат и използват в хранителната индустрия," казва Лий Беса, която съосновава Gourmet Grubb през 2017 г.
Въпреки че хората по света консумират над 1 900 видове насекоми, те обаче все още не са широко използвани в западната кухня.
"Очаквахме голяма съпротива, но хората се оказаха изключително непредубедени," казва Беса пред CNN. "Всички обичат сладолед."
Вкусовете, който Gourmet Grubb предлага, включва шоколад, фъстъчено масло и коледни подправки. Според Bessa, EntoMilk придава на сладоледа "богат и мек вкус."
Според ООН насекомите осигуряват хранителни вещества, които са сравними с месото и рибата.
"Насекомите са с високо съдържание на мазнини, протеини и минерали," казва Беса. "Черната муха е със съдържание на протеини и мазнини, сравнимо с говеждото месо, докато съдържанието на цинк, желязо и калций са много по-високи от тези на говеждото."
EntoMilk също така няма лактоза и глутен и за разлика от животинското мляко, не съдържа никакви въглехидрати или захари.
Според Gourmet Grubb за производството на EntoMilk се използват по-малко вода и енергия, отколкото при което и да е животинско мляко или неговите алтернативи.
"Насекомите имат нужда от много малко вода, храна и пространство, за да растат," обяснява Беса. "Те също така почти не произвеждат парникови газове, в сравнение с традиционните животни."