Нови заплахи на Тръмп към Пекин обезцениха акциите
Азиатските акции поевтиняха до шестседмични дъна днес, разтърсени от новите опасения около търговската война, след като президентът на САЩ Доналд Тръмп отправи заплахи към Китай.
Междувременно нарастващите страхове около евентуален брекзит без сделка оставиха паунда под натиск.
По-късно днес Федералният резерв на САЩ се очаква да понижи лихвите за първи път от финансовата криза преди повече от десетилетие. Очакваното облекчаване на паричната политика подкрепи цените на рисковите активи в световен мащаб.
Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI се понижи с 0.7%, до най-ниското си ниво от 19 юни, докато японският Nikkei изгуби 1%.
Основните индекси на Уолстрийт приключиха вчерашната сесия с леки понижения, като S&P 500 затвори с 0.26% надолу, след като Тръмп предупреди Китай да не протака финализирането на търговското, докато свърши мандатът му.
С началото на новия кръг от преговори в Шанхай Тръмп написа в Twitter, че ако спечели нов мандат през ноември 2020 г., може да няма споразумение или то да е по-сурово за Китай.
След края на борсовата сесия вчера акциите на Apple поскъпнаха с 4.2%, след като резултатите на компанията за второто тримесечие бяха по-добри от очакваните, а главният изпълнителен директор Тим Кук посочи като причини “подобряване на дейността в Китай”.
В азиатската сесия фючърсите на S&P 500 нараснаха с 0.07%.
Индексът S&P 500 бележи повишение от 2.4% от началото на месеца, подкрепен от очакванията за понижение на лихвите от страна на Фед.
Потребителските разходи и цени бележат лек ръст в САЩ през юни, което е индикатор за забавяне на икономическия растеж и по-ниска инфлация, което бетонира очакванията за понижение на лихвите от страна на Фед.
Вчера Тръмп повтори призива си към Фед за голямо понижение, заявявайки, че е разочарован от централната банка, че не е предприела действия по-рано, с което го е поставила в неизгодно положение.
Китайските акции днес пострадаха и от решението на уравляващите да не използват имотния пазар като форма на краткосрочно стимулиране на икономиката.
Китайският индекс на сините чипове CSI300 падна с 0.92%, като акциите на имотните компании оглавиха понижението.
Южнокорейският индекс KOSPI изгуби над 1% днес, понижавайки се до най-ниското си ниво от началото на януари вследствие на опасенията около търговската война.
Тримесечните резултати на Samsung Electronics, която обяви над 50% спад в печалбата за второто тримесечие, пък засилиха опасенията около слабите корпоративни резултати.
На валутните пазари британският паунд остава близо до 28-месечното си дъно, достигнато предния ден вследствие на притесненията около брекзит.
Паундът се разменяше срещу 1.2152 долара, недалеч от нивото от 1.2120, достигнато вчера. Валутата поевтинява с 4.3% от началото на месеца и е на път да запише най-слабото си месечно представяне от октомври 2016 г.
Йената остана почти без промяна спрямо долара на ниво от 108.55, докато еврото се търгуваше срещу 1.1154 долара.
Фючърсите на щатския лек суров петрол поскъпнаха с 0.65%, до 58.43 долара за барел, след като преди това достигнаха двуседмичен връх от 58.49 долара в ранната азиатска сесия.