Британският паунд поевтиня до 28-месечно дъно
Азиатските акции поскъпват днес, докато инвеститорите се подготвят за понижение на лихвите в САЩ тази седмица. Междувременно паундът поевтиня до 28-месечно дъно, след като опасенията около евентуален брекзит без сделка завладяха валутните пазари.
Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI поскъпна с 0.35%. Китайският Shanghai Composite Index добави 0.7%.
Австралийският основен индекс се повиши с 0.7%, достигайки до ново рекордно ниво, подкрепен от ръста в цените на акциите на миннодобивните компании.
Японският Nikkei също нарасна с 0.7%, като почти не реагира, след като Централната банка на Япония не внесе промени в паричната си политика, както се и очакваше.
От централната банка заявиха, че ще облекчат паричната политика, “без да се колебаят”, ако икономката изгуби инерция по пътя към постигането на таргета за инфлацията от 2%.
Федералният резерв на САЩ започва двудневната си среща по-късно днес, на която се очаква да вземе решение за понижение на основната лихва с 25 базисни пункта. Ако се случи, това ще бъде първото понижение на лихвите за централната банка от десетилетие.
Вниманието на пазарните участници привличат и преговорите между САЩ и Китай, които се очаква да започнат днес в Шанхай, въпреки че очакванията за напредък по време на двудневната среща са ниски.
При валутите паундът продължа понижението си от вчера и падна до 1.2164 спрямо долара, което бе най-ниското ниво от март 2017 г.
Паундът вече изгуби 1.7% тази седмица, тъй като инвеститорите се опитват да покрият вероятността от пропадане на договорка в последния момент за избягване на брекзит без сделка при новия британски премиер Борис Джонсън.
От британското правителство обявиха вчера, че смятат, че няма да има сделка за брекзит заради “ината” на ЕС, който отказва да предоговори условията по излизането на страната.
Доларовият индекс, който следи представянето на долара спрямо кошница от шест други основни валути, записа лек ръст до 98.106, недалеч от двумесечния връх от 98.165, достигнат вчера, след изнесените по-добри данни за БВП, пише Ройтерс.
Йената отчита лек ръст до 108.725 спрямо долара, като решението на централната банка не повлия на валутата.
Еврото остава без промяна на ниво от 1.1143 спрямо долара, след като поскъпна с 0.15% в предходния ден.
Цените на петрола продължиха ръста си от вчера, когато по-добрите от очакваните данни за БВП засилиха перспективите за потреблението на суровината от страна на най-голямата икономика в света.
Фючърсите на щатския лек суров петрол поскъпват с 0.5%, до 57.16 долара за барел, докато тези на брента се оскъпиха с 0.4%, до 63.99 долара.