Работодатели подават сигнал до ЕК за картел на енергийния пазар
Четири работодателски организации са подали сигнал до Европейската комисия и до Комисията за защита на конкуренцията за нарушения в сектор „Енергетика". Те алармират за наличие на картелно споразумение между участници на свободния пазар на електрическа енергия, предава БНР.
От Асоциацията на индустриалния капитал в България, от Българската стопанска камара, от Българската търговско-промишлена палата и от Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България призовават да се разследва поведението на група участници на свободния пазар на електрическа енергия, които „по недопустим начин нарушават принципите на свободно договаряне и конкуренция, залегнали в българското законодателство“.
Работодателите сочат 11 дружества, които според тях са намесени в производството и продажбата на електроенергия - топлофикационните дружества в Бургас, Перник, Плевен, Русе, Велико Търново, Враца, Сливен и Габрово, както още "Брикел" ЕАД, ТЕЦ "Бобов дол" и ТЕЦ Марица 3.
"Електрическата енергия, произведена от гореизброените дружества, се продава на свободния пазар на електроенергия от дружеството търговец "Гранд Енерджи дистрибюшън", свързано с производителите. Според работодателските организации търговецът "Гранд Енерджи дистрибюшън" представлява "Топлофикация София" ЕАД при продажба на електрическата енергия, произведена от когенерацията на дружеството.
Според организациите „съществена част от електрическата енергия, произвеждана от мощност и частна собственост на територията на страната, е под контрола на субекти, които са свързани лица, а наличието на свързаност между собствениците на производствени мощности и субектът „търговец на свободния пазар“ представлява концентрация, която обективно създава условия за манипулиране на пазара“.
"Всеки от изброените търговци е закупил на база на двустранен договор електрическа енергия от предложената от АЕЦ "Козлодуй", като формално по всеки от договорите е спазено ограничението в тръжната документация за закупуване на количествата. На практика цялото количество електрическа енергия, предложено по време на споменатите борсови сесии, е закупено от цитираните дружества. Проявява се ясна тенденция съществена част от електроенергията, предлагана на свободния пазар, да се закупува от изброените дружества при елиминиране на останалите търговци", пише в сигнала.
Според работодателските организации са налицу условия за изкуствено създаване на дефицит на електрическа енергия чрез ограничаване на собственото производство и едновременно с това изкупуване чрез свързани търговци на цялото предлагано от държавните дружества-производители количество електроенергия на борсата.