Как този хеджфонд се превърна в най-добре представящия се в света
Подходът на този фонд не е за хора със слаби сърца.
През 2016 г. Чинг Чин Еай набира 24 млн. долара от приятели и роднини и стартира своя фонд Vanda Global Fund, базиран в Сингапур.
След това Доналд Тръмп печели изборите за президент в САЩ и според Bloomberg - хеджфондът изведнъж вече губи над 50%.
“Много фонд мениджъри просто биха се отказали след шест месеца, за да стартират на чисто,” казва Чонг в интервю за Bloomberg.
Той също се изкушавал да го направи, но не закрива фонда и това се оказва правилното решение.
Сега Vanda, който има активи под управление на стойност близо 200 млн. долара, скача с 278% тази година до юли, което го превръща в най-добре представящия се хеджфонд в света, според данни на Eurekahedge Pte.
За сравнение, щатският индекс S&P 500 нараства с около 20% за първите седем месеца на годината, което е добра доходност, но не е 278%.
Как Чонг успява да остигне това?
Като инвестира в объркания свят на борсово търгуваните фючърси. Vanda в момента има над 100 позиции, които покриват различни класове активи от суровини и държавни облигации до акции.
Естеството на тези инвестиции е такова, че се използва голям ливъридж, което може да доведе до колебания, които не са за хора със слаби сърца, а от Vanda са добре запознати с това.
Фондът отчита доходност от 260% през 2017 г., но губи 49% през 2018 г., според Bloomberg.
Чонг, който начислява на своите инвеститори с дълбоки джобове 2% годишна такса за управление и 20% такса за добро представяне, хеджира тези рискове при фючърсите, като влага половината от средствата на фонда в нисколихвени депозитни сметки на паричния пазар.