Светът - на ръба на гигантска 5G експлозия за 12.3 трлн. долара
Светът се намира на ръба на гигантска 5G експлозия за 12.3 трлн. долара.
Бившият изпълнителен директор на щатския телеком Verizon Лоуел МакАдам посочва, че 5G “е предвестникът на Четвъртата индустриална революция“.
Някои от най-големите компании в света, като Qualcomm, Intel, Verizon и Ericsson, мощно навлизат в тази нова ниша.
Дори правителствата по света очакват с нетърпение подобренията, които 5G мрежата ще донесе.
Тази нова технология, обещаваща невиждано бърз безжичен интернет, има потенциала да промени всичко, особено в някои конкретни страни по света.
Докато повечето погледи са насочени към търговската война между САЩ и Китай, Reuters съобщи през юни, че китайските власти без много шум работят бързо по изграждането на своята вътрешна 5G мрежа.
Тази новина крие някои ключови елементи зад себе си, пише Forbes.
Ходът означава, че държавните доставчици на безжичен сигнал China Mobile, China Unicom и China Telecom са започнали да увеличават разходите си за 5G оборудване.
Преди промяната в скоростта на разгръщане, плановете на китайското правителство бяха 5G мрежата да е готова през 2020 г. Най-голям бенефициент от тази политика е Huawei.
Най-големият доставчик на телеком оборудване в света се превърна в логична цел на президента на САЩ Доналд Тръмп. През май компанията беше поставена в черния спсисък на САЩ поради съмнения, че оборудването на Huawei може да се използва от китайските власти за шпионаж.
Щатските технологични фирми бяха принудени да кандидатстват за лиценз, за да могат да продължат да правят бизнес с китайския производител.
Този сблъсък не се очаква да приключи скоро, тъй като Вашингтон притиска съюзниците си също да спрат да купуват оборудване от Huawei.
Финансовото издание Wall Street Journal съобщи, че САЩ и Полша са подписали споразумение за затягане на сигурността в 5G мрежите.
Поради това, новата политика на Китай за засилване на бизнеса с оборудване на вътрешния си пазар, всъщност, представлява сериозна новина.
China Mobile има 700 млн. потребители и 2.4 млн. базови станции. Компанията ще пусне 5G услуги в 40 града до края на септември, според китайските медии.
5G не е просто следващото поколение Wi-Fi интернет. Това е крайъгълният камък на първото поколение действително умни устройства. Бързите мрежи, без прекъсване на сигнала, могат да поддържат комуникацията между милиони свръзани устройства на машинно ниво.
Така неща, като заводи, автомобили, че дори и градската инфраструктура, ще могат да обменят информация помежду си, създавайки огромен масив от данни за анализ.
В Китай 5G вече се използва за програма за лицево разпознаване, която пренаписва социалните норми в китайското общество и рязко напомня за антиутопията 1984 на Оруел.
В Пекин човек може да тегли пари от банка, да плаща за храни и напитки, дори да закупи самолетен билет само чрез софтуер за лицево разпознаване.
Тъмната страна на тези невероятни иновации се вижда и от космоса – Китай изгражда безпрецедентна мрежа за контрол и наблюдение на населението си.
Бързият 5G означава, че милиони камери за наблюдение ще могат да работят координирано, използвайки софтуер за лицево разпознаване, за да следят китайците в реално време.
Този проект стартира през 2005 г. с амбициозната програма на име Skynet. Целта беше всеки градски център да бъде опасан с камери.
Десетилетие по-късно изданието China Daily съобщи, че програмата е постигнала 100% покритие на Пекин. Това звучи изумително, ако се има предвид, че населението на Пекин възлиза на 21 млн. души.
Кратък филм на The Economist от миналата година отбелязва, че 170 млн. камери за наблюдение са инсталирани в страната, като до 2021 г. се планира поставянето на още 400 млн. нови камери.
Много от тях разполагат със софтуер за лицево разпознаване, който позволява разчитане на мимиките и емоциите на хората, както и на техния пол и етническа принадлежност.
Властите вече оперират програма за видеонаблюдение на населението. Използвайки лицово разпознаване, камери ще улавят „неприемливото“ поведение. Лицата на гражданите, заедно с описание какво са направили, се изобразява на обществените монитори, като целта е публично излагане и засрамване.
Правителството събира цялата тази инфораммация в огромни масиви от данни.
Технологията играе голяма роля в репресиите на милиони етнически уйгури в провинция Синдзян, по информация на New York Times.
Съоръженията, пазени от въоръжена охрана, „превъзпитават“ най-голямото мюсюлманско малцинство в Китай.
Компанията Ambarella е пример за успешно позициониране на фона на засиленото търсене на технологии за наблюдение.
Калифорнийската компания доставя подобни технологии на Hikvision и Dahua - два от водещите китайски производители на камери.
Щатската фирма печели пазарен дял, тъй като HiSilicon - дъщерна компания на Huawei, попадна в черния спосък на САЩ. Ambarella е позната най-вече като доставчик на компоненти за GoPro камерите.
Въпреки това, управата на компанията осъзнава, че за да постигне растеж, трябва да започне бизнес отвъд скъпите играчки.
Ambarella инвестира 250 млн. долара в нови подобрени продукти за камери, които започнаха да се произвеждат масово през 2018 г.
Д-р Ферми Уанг, изпълнителен директор на компанията, твърди, че новите чипове използват 1/6 от енергията, необходима на конкурентите от NXP Communications и Texas Instruments.
Освен това те са по-малки, което ги прави далеч по-удобни за използване в автомобилната индустрия, роботиката и наблюдението.
Тези нови пазари предполагат огромен потенциал.
Междувременно, производителите на камери в Китай увеличават продукцията, като това води до разрастване на глобалния пазар на подобни устройства.
Ambarella наскоро обяви нови договори със Samsung, Bosch и Hanwha Techwin - корейска компания за камери.
Приходите за второто тримесечие на тази година на Ambarella скачат до 56.4 млн. долара, което е 20% ръст на месечна база и 10% ръст спрямо същия период на миналата година. Компанията има маржин на печалбата от 58.1% и оперативен паричен поток в размер на 8.1 млн. долара.
Ambarella приключва тримесечието с налични парични средства в размер на 376 млн. долара. Пазарната капитализация на компанията достига 1.9 млрд. долара.
Анализатори предвиждат, че цената на компанията може да скочи двойно през идните три години, на фона на огромния потенциал на пазара на камери за наблюдение.