Годишният процент на разходите* по жилищните кредити в лева се е понижил над три пъти за последните 10 години, а този по потребителските кредити - с около 50 на сто.

Това показва справка на платформата за сравнение на кредитни продукти Kredit.bg в лихвената статистика на Българска народна банка.

През септември 2009 г., в разгара на световната финансова криза, беше достигнат пикът на лихвените проценти по кредитите, след което те плавно започнаха да се понижават.

Този низходящ тренд продължава до ден-днешен, въпреки че през август статистиката на БНБ отчете първото повишение на лихвите (и на ГПР) по потребителските и ипотечните заеми от началото на тази година.

Ето как изглеждат нещата в перспективата на последното десетилетие. Годишният процент на разходите по жилищните кредити в лева пада от 10.96% през август 2009 до 3.51% през август 2019 г.

В предходните два месеца (юни и юли 2019 г.) ГПР отчете историческо дъно от 3.48 на сто. Това означава, че за последните 10 години ГПР се е понижил със 7.44 процентни пункта, или средно с по 0.74 пр. п. на година.

При ипотечните кредити в евро ГПР се понижава от 9.79% през 2009 г., до 4.2% към момента - общо с 5.6 процентни пункта, или с по 0.56 пр. п. на година.

Подобна е динамиката и при цената на финансирането при потребителските кредити. През август 2009 г. средният ГПР по потребителските заеми в лева се движеше на ниво от 15.25 на сто, а днес е 10.44 на сто, което представлява спад с 4.8 процентни пункта за периода, или с по 0.48 пр. п. на година.

* Годишният процент на разходите включва всички лихвени плащания по кредита, както и всички такси, комисиони и други разходи за сметка на клиента

Повече по темата можете да прочетете в материала на Kredit.bg