Акциите поевтиняват след новите мита на САЩ върху стоки от ЕС
Азиатските акции поевтиняха до едномесечно дъно днес, след като САЩ отвори нов фронт в търговския си конфликт с Европа, като наложи нови мита, с което засили и без друго нарастващите опасения относно ръста на световната икономика.
Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI се понижи с 0.78%. Японският Nikkei падна с 2.20% и е на път да запише най-големия си дневен спад от шест месеца. Австралийският основен индекс изгуби 2.13%, понижавайки се до петседмичен минимум.
Фючърсите на щатския индекс S&P500 нарастват с 0.25%, но това не подкрепи особено пазарните нагласи, след като вчера акциите на Уолстрийт записаха най-големия си еднодневен спад от близо шест седмици, след като трите основни индекса паднаха с по над 1.5%.
Доходността по двегодишните щатски държавни облигации се понижи, след като влошаващите се данни във връзка с производството и пазара на труда дадоха индикаци, че търговската война с Китай се отразява на щатската икономика.
Фючърсите на петрола продължават да поевтиняват по време на азиатската сесия вследствие на по-голямо от очакваното увеличение в запасите на САЩ и засилващите се доказателства, че забавящият се икономически растеж води да спад в търсенето на енергийни продукти.
САЩ и Китай вече вдигнаха взаимно митата върху редица стоки по време на търговския им конфликт, който продължава повече от година и който породи риск за рецесия, карайки големите централни банки да облекчат паричната си политика.
Вчера администрацията на президента на САЩ Доналд Тръмп обяви, че страната ще наложи мита върху стоки за 7.5 млрд. долара от ЕС.
Вашингтон налага 10% мита върху самолетите Airbus и 25% мито върху френските вина, шотландското и ирландското уиски и сирената от Европа, като наказание за незаконните, според САЩ, държавни субсидии за самолетопроизводството в ЕС.
Европейските производители вече са изправени пред щатски мита върху стоманата и алуминия и заплаха от страна на Тръмп да обложи с мито европейските автомобили и автомобилни части.
Митата, които бяха обявени вчера, са одобрени от Световната търговска организация, но въпреки това може да породят напрежение от двете страни на Атлантическия океан.
Вероятността Европа да отговори с подобни мерки ще породи опасения, че това може да се отрази в продължитеен период на ръста на световната икономика.
“Митата може да са източник на напрежение между САЩ и ЕС,” казва пред Ройтерс Масаюки Кичикава, старши анализатор в Sumitomo Mitsui Asset Management Co в Токио.
“Ръстът на щатската икономика най-накрая започва да се забавя заради търговския спор и проблемите в производствения сектор,” казва той. “Хората на пазарите искат да видят дали това ще доведе до по-слаб ръст на заетостта.”
Лихвата по двегодишните щатски държавни облигации падна до 1.4680%, доближавайки двегодишното дъно от 1.4280%, след като слабите данни за заетостта в частния сектор понижиха засилените очаквания, че Федералният резерв ще свали лихвите този месец.
Залозите за понижение на лихвите може да се увеличат още повече, ако данните за неселскостопанската заетост, които се очакват в петък, покажат слабости на пазара на труда.
Основният индекс на борсата в Хонконг се понижи с 0.6%, след като демонстранти влязоха в сблъсъци с полицията в ранните часове на днешния ден заради инцидент, при който полицай простреля и рани тийнейджър.
Щатският лек суров петрол поскъпна с 0.36%, до 52.83 долара за барел. Петролът от сорта брент се оскъпи с 0.1%, до 57.75 долара за барел. Освен за забавянето на ръста на световната икономика, търгуващите с енергийни продукти се притесняват още от свръхпредлагането на пазара и за вероятността от геополитическо напрежение в Близкия изток.
Спот цената на златото се повиши с 0.1%, до 1 500.70 долара за тройунция, докато на валутните пазари считаните за валути убежища японска йена и швейцарски франк останаха почти без промяна спрямо долара.