Възобновеният апетит към риск оскъпи акциите
Азиатските акции поскъпнаха днес, след като президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви, че ще се срещне с водещия преговарящ от Китай, което породи надежди за достигането до споразумение между двете държави.
Британският паунд остана без промяна, след като преди това скочи вследствие на оптимизма за евентуална сделка за брекзит.
Възобновеният апетит на инвеститорите към по-рискови активи натежа над йената и щатските държавни ценни книжа, докато цените на петрола запазиха позиции след изказване на ръководителя на ОПЕК за евентуално ограничаване на предлагането.
Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI нарасна с 1.2%, след ръста на индексите на Уолстрийт от вчера. Фючърсите на щатския индекс S&P 500 добавиха над 0.3%.
Австралийският основен индекс се повиши с 0.8%, докато японският Nikkei добави 1%. Индексът на китайските сини чипове CSI300 нарасна с 0.5%.
Оптимизмът на пазарите дойде след първия ден на преговорите на високо ниво между представители на САЩ и Китай, за които американският президент Доналд Тръмп каза, че са минали “много, много добре.”
Дори и преди коментара на Тръмп надеждите за достигане до споразумение подпомогнаха ръста на щатските пазари. Индексът Dow Jones Industrial Average добави 0.57%, S&P 500 се повиши с 0.64%, а технологичният Nasdaq Composite нарасна с 0.6%.
Днес доларът остава почти без промяна спрямо йената на ниво от 107.98, докато еврото нарасна с 0.1% и се разменяше срещу 1.1015 долара. Паундът бележи леко понижение и се търгува срещу 1.2436 долара.
Доларовият индекс, който следи представянето на долара спрямо шест други основни валути, отчита леко понижение до 98.655, след като записа най-големия си еднодневен спад от пет седмици вследствие на намаляващото търсене на активи убежища, информира Ройтерс.
Британският паунд скочи с близо 2% вчера, което беше най-голямото еднодневно повишение от март насам, след изявлението на ирландския премиер Лео Варадкар, че до края на октомври може да има сделка за брекзит, след като преди това се беше срещнал с британския си колега Борис Джонсън.
Избягването на активите убежища доведе и до ръст на доходността по 10-годишните щатски държавни облигации до 1.6733%. Лихвата по 2-годишните книжа също нарасна, достигайки 1.5464%.
На суровинните пазари, цените на петрола запазиха ръста си, след като ръководителят на OПЕК заяви, че организацията може да предприеме действия за балансирането на петролните пазари, в това число и по-голямо ограничение на предлагането.
Фючърсите на щатския лек суров петрол поскъпват с 0.52%, до 53.83 долара за барел, докато тези на брента добавиха 0.49% към цената си, до 59.39 долара за барел.
Златото възстанови част от изгубените си позиции, поскъпвайки с 0.1%, до 1 495.36 долара за тройунция.