Китай наложи забрана на германски DJ заради South Park
Zedd - популярният германски DJ и музикален продуцент, получи постоянна забрана от Китай за това, че е харесал публикация в Twitter от официалния акаунт на сатиричните анимационни серии South Park.
В края на миналата седмица Zedd заяви в Twitter, че е получил забрана от Китай.
"Това е истината, да, но нямаме повече информация на този етап“, потвърждава Адам Гест от британската агенция SATELLITE414, предава CNBC.
Понастоящем не е ясно дали тази забрана означава, че Zedd не може да пътува в Китай.
През уикенда музиката му бе налична на китайския сайт за стрийм на музика QQ Music.
South Park разбуни духовете в Китай с епизод на име „Група в Китай“, който иронизира цензурата в азиатската страна и американските фирми, които правят бизнес там.
Пекин отговори с цензуриране на съдържанието, свързано с South Park в търсачки, катo Baidu.
Публикацията в Twitter, която е харесал Zedd, е по случай 300-ния епизод от анимационната поредица.
Серията се казва Shots!!!, като освен да иронизира хората, обявяващи се против ваксините, продължава саркастичната си линия към Китай.
Zedd е роден в Русия, но е израсъл в Германия.
Забраната за музиканта идва в момент, в който щатски организации биват подложени на критики за това, че се съобразяват с тежката цензура в Китай, само и само да правят бизнес в страната.
Всичко това започна, след като Дарил Мори - генералният мениджър на отбора от NBA Хюстън Рокест, публикува в Twitter съобщение в подкрепа на протестите в Хонконг.
Публикацията беше изтрита бързо след това. Ръководството на NBA побърза да се извини за мнението на Мори, което отприщи критики в САЩ. Малко по-късно комисарят на NBA Адам Силвър все пак подкрепи Мори, посочвайки, че органзацията защитава свободата на словото.
Това, от своя страна, провокира китайските медии да залеят NBA с вълна от критични материали.
Междувременно, Apple също си навлече гнева на китайските власти, допускайки на своя App Store приложение, което показва на протестиращите локацията на полицията в Хонконг.
В резултат на критики от страна на китайските държавни медии, Apple свали приложението от онлайн магазина си.