Джак Ма: Днес трудно бих получил работа в собствената си компания
Милиардерът предприемач Джак Ма основава Alibaba - една от най-успешните технологични компании.
Дори и той обаче трудно би си осигурил работа в компанията днес, казва самият Ма.
И не става въпрос само за Alibaba. Визионерът в сферата на електронната търговия заяви, че той и повечето други основатели трудно биха преминали първоначалните тестове в много от най-желаните за работа компании в света.
“За хора като мен, ако в днешно време кандидатстват за работа в Alibaba, е почти невъзможно да я получат,” заяви Ма по време на конференция на Forbes в Сингапур.
Това е така заради пропуск в международната система за наемане на хора, която отделя прекалено много внимание на академичните постижения и нечестно противопоставя хората с нетрадиционно мислене с традиционно мислещите, казва той.
“Хората ви съдят по дипломата ви,” казва Ма. “Те си казват: ’Хей, ние имаме група от Харвардския университет, имаме хора от Станфордския университет, а вие сте от никъде.”
Ма, който изпитва проблеми като ученик и получава отказ за работа от 30 места, преди да основе Alibaba през 1999 г., казва, че се е срещал с много способни хора, на които им е била отказвана хубава работа, просто защото не са имали добри академични резултати.
“Познавам много предприемачи като мен,” казва Ма, отбелязвайки двама бивши негови колеги, сега основатели на Alipay и Taobao, които не успяват да се запишат да учат MBA, защото не издържат изпита по математика.
Подобни академични контролни листове стават все по-неуместни в бързоразвиващата се дигитална ера, казва той.
“По време на индустриалната ера човек трябваше да помни по-бързо, да помни повече, да смята по-бързо. Това са неща, които машините сега могат да правят много по-добре от нас,” казва Ма.
“Това е нещо, за което се притеснявам. След 20-30 години нашите деца няма могат да оцеляват заради образованието, което им се предлага,” твърди Ма, цитиран от CNBC.
55-годишният Ма, който се отказа от поста изпълнителен председател на Alibaba през миналия месец, заяви, че планира да се занимава с филантропска дейност в сферата на образованието, за да подготвя по-добре следващото поколение за променящата се работна среда, като насърчи по-независимо мислене.
“Трябва да учим децата си как да бъдат иновативни, конструктивни и креативни, за да могат да оцелеят в ерата на изкуствения интелект (AI). Искам да направя повече неща в тази връзка,” казва Ма, който е бивш учител по английски език.