Мрежата от ново поколение на VIVACOM 5G ще даде възможност за десетки нови приложения на мобилните технологии - от образованието до умните градове.

Днес компанията демонстрира на живо възможностите на новата мрежа и обяви, че инфраструктурата е напълно готова и ще може да се използва след окончателното разрешение на регулаторите.

"5G e съвсем различна от предишното поколение мрежи. Една от основните разлики е в скоростта. 4G мрежите работят с честотен диапазон до 20gHz, а 4.5G мрежите ги събират и агрегират. 5G обаче работи с честота от 100 gHz, която също може да бъде агрегирана, и така се постига много по-висока скорост на връзката.

Освен това новото поколение мрежи позволява свързването на много по-голям брой устройства, което отваря вратите за много индустрии - сигурност, транспорт, развлечения. Това са неща, които не бяха възможни с предишното поколение мрежи", обясни техническият директор на VIVACOM Радослав Златков.

По думите му България и досега е заемала водещи позиции, като скорост на мобилните и фиксираните мрежи, но с 5G страната ни ще мине на едно ново равнище. Той допълни, че компанията ще може да сегментира мрежата си и да предоставя цели части от нея за ползване на други организации - болници, училища, полиция и др.

С навлизането на мрежите от ново поколение ще може да се изгради инфраструктурата, необходима за функционирането на т. нар. "умни градове". Според Златков някои от услугите са достъпни и в момента, със старата 4.5G мрежа.

Той даде за пример видеонаблюдението, измерването на чистотата на въздуха и информацията за свободните места за паркиране в платформата VIVACOM Smart City, но с 5G те ще могат да бъдат разширени значително.

Образованието е другата ключова сфера, в която мрежите от ново поколение ще могат да намерят ефективно приложение. Компанията проведе демонстрация на живо, в която ученици от 8 клас решаваха тестове и проведоха онлайн урок в реално време и в изцяло дигитална среда.

"Днес боравим със 100 пъти по-висока скорост, отколкото в зората на интернет, както и с много по-голям брой устройства. За да функционират новите технологии обаче и за да може да се осъществи дигитализацията на икономиката, са необходими инвестиции в модерна инфраструктура. И тук възниква въпроса кой ще плати сметката за тях? Дали бизнесът, дали потребителите или пък държавата също трябва да има участие в покриването на част от цената?

Българската държава реши да намали тарифите за радиочестотния спектър, не за да увеличава печалбите на телекомите, а в полза на потребителите. Освен това ще облекчим административните процедури за разполагането на базовите станции. Трябва обаче със съвместни усилия да убедим обществото, че те не са опасни и че не представляват никаква заплаха за тяхното здраве", заяви министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Росен Желязков, който също присъства на демонстрацията на новата мрежа на VIVACOM.

Сред присъстващите бяха още министърът на образованието Красимир Вълчев, вицепремиерът по икономическата и демографската политика Марияна Николова и председателят на Комисията за регулиране на съобщенията Иван Димитров.

"България с ускорени темпове изгражда мрежи от пето поколение, но заедно с това сме изправени пред сериозни предизвикателства, свързани с дигиталната сигурност и кибершпионажа. Задачата на правителството е да осигури правила за киберсигурност и да гарантира тяхното спазване.

От 2023 г. държавите членки ще издават сертификати за киберсигурност", заяви Николова. По думите ѝ целна на държавната администрация е до 2023 г. да е постигната необратима цифрова трансформация в държавното управление.



Компанията демонстрира на живо как се провежда дигитален урок, след което учениците решиха и тест, посветен на историята на мобилните технологии. Снимка: Profit.bg

Според министър Красимир Вълчев образователната система допуска все повече информационни технологии в класните стаи, но основната задача е учениците да развиват дигиталните си умения не само като поллзватели, но и като създатели на информационни продукти.

"Ще се опитаме да мотивираме учениците и да стимулираме интереса им към математиката и природните науки. Алгоритми, свързаност, креативност - това ще са ключовите думи през следващите три-четири десетилетия", заяви образователният министър.

Според техническия директор на VIVACOM Радослав Златков 5G мрежата ще осигури равни условия както в големите градове, така и в по-слабонаселените региони.

"Винаги има един процент от бизнеса, за който старата технология вече не е достатъчна. И той е готов да инвестира в новите възможности. Точно по този начин стават технологичните революции", заяви той.

По думите му едно от основните постижения на технологичния прогрес е това, че осигурява на хората повече свободно време. А в областта на забавленията мрежите от ново поколение могат да предложат много иновации.

"Съвсем скоро ще можем да наблюдаваме мач от NBA директно през погледа на играчите в реално време. Ще можем да присъстваме на концерти, изнесени на другия края на света или пък да скочим с парашут, заедно с човека, който извършва самия скок", каза още Златков.

Той заяви, че в момента, в който бъдат издадени новите честотни лицензи, ще може веднага да стартира реалното масово приложение на 5G. Според председателя на КРС Иван Димитров постоянните лицензи за новите честоти ще бъдат достъпни още в първото полугодие на 2020 година.