Защо тренирам, но не отслабвам?
Представете си ситуацията: събуждате се и решавате да се претеглите. За последен път сте го направили отдавна. Сега сте убедени, че нищо не се е променило.
С леко колебание стъпвате на везната. Там се изписват +4 кг спрямо последния път. Как така? Защо? Откъде? Паниката и злостта вече са ваши спътници.
След няколко дни, когато емоциите ви са утихнали, решавате да си купите месечна карта за спортната зала. Лятото отмина. Приключи сезонът на сладоледите. Може да започнете да се подготвяте за следващата година.
Отивате на първа тренировка, дори наемате треньор. След първото занимание, на следващия ден цялото тяло ви боли, но не се предавате. Отивате на още една тренировка след няколко дни. Така новият ви режим устоява няколко седмици. Не е леко. Трябва да полагате усилия, да отделяте време.
Решавате да се качите отново на везната. А там екранът показва, че нищо не се е променило. Дори може да има 1 кг в повече. В отчаяние посягате към парче торта, даже две.
Огорчението ви е голямо.
Може би ситуацията не е толкова трагична, колкото си мислите. Нека да разберем защо тренирате, но не отслабвате.
Причина 1: Приемате повече калории, отколкото изразходвате
Нашето тяло има нужда от енергия във вид на калории. През деня определен обем калории ние приемаме, а друг – разходваме. Да кажем, че нормата на Мария е 2000 ккал.
По време на тренировка тя разходва не повече от 10-20% от тях – т.е. 200-400 ккал. Ако нормата на Мария е 2000 калории, тя гори 400 калории. Получава се дефицит, заради който впоследствие теглото й ще започне да намалява.
Но хайде да си представим друга ситуация. Нормата от калории на Мария е 2000 ккал. Тя разходва 400 ккал на тренировката, а след това изяжда един шоколад или няколко филии хляб.
Като резултат се получава: 2000 – 400 + 500 = 2100 ккал. Мария яде повече, отколкото е необходимо. Няма дефицит, напротив – заявка за надебеляване.
Причина 2: Спортът засилва апетита
По време на тренировка ние разходваме глюкоза като източник на енергия и гликоген, резервната глюкоза в мускулите. След заниманието, когато нивото на глюкозата в кръвта се понижава, ние изпитваме силен глад.
Трябва ли да ядете след тренировка, за да отслабнете?И какво е най-добре да консумирате
Важно е в тази ситуация да дадете на тялото си правилната храна: сложни въглехидрати – каша, макарони от твърда пшеница, пълнозърнест хляб, и протеини. Да, на първо време е трудно да контролирате глада.
Лесно е да посегнете на плодове или сладки храни. Те обаче ще повишат рязко нивото на кръвната захар и ще забавят процеса на топене на мазнини.
Причина 3: Ядете прекалено много захар
Спортните барчета, коктейлите и добавките във водата, като изотоници - всички тези продукти често съдържат прекалено много захар.
Причина 4: Трупате мускули
Ако не виждате веднага резултат от усилията в залата, не е необходимо да тъжите. При тренировките, особено на първо време, едновременно със загубата на мазнини се увеличава мускулната маса.
Поради това през 2-3 седмица не е изключено да видите покачване на теглото. Няма нищо страшно! Ще видите тялото си по-стегнато и стройно, въпреки показателя на везната.