Защо дебелеете, въпреки че тренирате?
Представете си следната ситуация: събуждате се и решавате да се премерите. Последният път, когато се премерихте, беше отдавна.
Убедените сте, че нищо особено не се е променило. Все пак остава малка доза опасение. Стъпвате на кантара, а там се изписва по-голяма цифра от предния път.
Как? Защо? Откъде се взеха? У вас се зараждат паника и злост.
След няколко дни решавате да си купите карта за фитнеса. Идва есента, стига толкова отпуски и сладолед, ще можете да се подготвите отсега за следващото лято.
Отивате на първа тренировка, дори плащате за треньор. След първото занимание следващият ден е доста тежък. Мускулите ви напомнят, че сте живи. Това обаче не ви кара да се отказвате. Отивате след няколко дни на тренировка. И така няколко седмици поред – не ви е лесно, но сте уверени, че това е пътят към успеха.
Минали са вече 2-3 седмици. Правите контролно измерване на теглото си. А на кантара не излиза нищо оптимистично. Килограмите ви са замръзнали. Дори може да има един отгоре. В отчаяние се предавате на парче торта и сте обзети от огорчение – толкова усилия за нищо.
Може би ситуацията не е толкова трагична, колкото си мислите. Хайде да разберем защо си струва редовно да ходим в спортната зала и защо понякога не отслабваме, въпреки тренировките.
Причина 1: Консумирате повече калории, отколкото горите
Нашето тяло има нужда от енергия под формата на калории. През деня известно количество калории ние приемаме, а друго – разходваме. Да допуснем, че нормата за човека Х е 2000 ккал. По време на тренировка той гори не повече от 10-20% - това са 200-400 калории. Ако не погълнете калории над 2000, то тези максимум 400 ще бъдат в повече и ще се получи дефицит.
Но нека си представим друга ситуация. Нормата за човека Х е 2000 калории, той изразходва 400 ккал в залата, а след това през деня изяжда апетитни шоколад или няколко филийки хляб. Като резултат сметките излизат така: 2000 – 400 + 500 = 2100 ккал. Човекът Х е изял повече, отколкото е необходимо. Т.е. теглото му ще се увеличи.
Причина 2. Спортът засилва апетита
По време на тренировка ние разходваме глюкозата като източник на енергия и гликогена - резервната глюкоза в мускулите. След като излезем от залата, когато нивото на глюкозата в кръвта се понижава, ние изпитваме силен глад.
Тук е важно да подходим рационално – т.е. да заложим на сложни въглехидрати и протеини. Лесно е да посегнете към сладки неща и плодове – те рязко ще повишат кръвната захар и ще стопират процеса на горене на мазнини.
Причина 3: Вие ядете твърде много захар
Протеиново блокче, коктейл или пък добавка към водата – всички тези продукти често съдържат повече захар от желаното.
Причина 4: Вие трупате мускулна маса
Ако не постигнете веднага търсения резултат, не унивайте. При тренировките, особено първите няколко пъти, едновременно с горенето на мазнини се увеличава и мускулната маса.