Най-големите данъчни убежища в света
Данъчният рай е място, на което бизнесмени и други супербогати хора държат пари в офшорни сметки, за да избягват данъци, както и с други цели.
Известни още като офшорни финансови центрове, тези данъчни убежища често са малки юрисдикции на отдалечени места, като Карибските острови например. Там богати хора често държат пари в кухи компании и анонимни правни субекти.
От базираната в Амстердам организация CORPNET публикуваха доклад от 2017 г., който класира офшорните финансови центрове по показател, който дава представа колко много повече пари влизат в една страна, в сравнение с това, колко би трябвало да влиза въз основа на размера на самата икономика.
Британските Вирджински, Острови например, привличат над 5 000 повече пари, отколкото би трябвало, ако се съди само по размер на икономиката на страната, пише Business Insider.
Европейският съюз публикува черен списък с данъчните убежища, който бе представен за първи път през 2015 г., а оттогава се обновява постоянно. Този черен списък оказва натиск върху конкретни страни за налагането на промени и реформи в данъчния им кодекс, а държавите, попадащи в него, може да бъдат обект на санкции от страна на ЕС.
Ето и кои са водещите 15 данъчни убежища в света, според CORPNET:
15. Сейшелските острови
Бивша колония на Великобритания, Сейшелскките острови са архипелаг в Индийския океан, който е около 2.5 пъти по-голям от площта на столицата на САЩ - Вашингтон.
Сейшелските острови бяха една от 30-те страни данъчни убежища в черния списък на ЕС, но впоследствие страната беше преместена в "сивия списък", след като направи някои данъчни промени.
14. Кипър
Кипър в момента разследва обвиненията в корупция във връзка с програмата за "златни паспорти" на страната, която предоставя гражданство на чужденци, които инвестират най-малко 2.2 млн. долара в недвижими имоти или местен бизнес.
13. Науру
Науру е остров в Тихия океан и най-малката независима република в света с площ от около 20 кв. км и население под 10 000 души.
През 2001 г. малкият остров влезе в международен черен списък вследствие на опасения, че се е превърнал в център за пране на пари. Страната попадна в черния списък и на ЕС от 2015 г.
12. Люксембург
Люксембург е една от най-богатите държави в света, което се дължи до голяма степен на финансовия й сектор, който съставлява над 35% от БВП.
Правителството направи известни промени през 2002 г., за да привлича преки чуждестранни инвестиции, но Люксембург изгуби някои от данъчните си предимства, след като беше подложена на натиск от страна на ЕС и ОИСР.
11. Мавриций
Мавриций е островна държава до югоизточното крайбрежие на Африка с население от около 1.4 милиона души. Там са регистрирани над 32 000 офшорни правни субекта.
Островът насърчава чуждите инвестиции от края на 80-те и началото на 90-те години с приемането на нов закон, който позволи регистрирането на офшорни компании при изключителни ниски данъчни ставки.
Мавриций беше една от 30-те държави в черния списък на ЕС от 2015 г., но страната беше извадена от него през октомври 2019 г.
10. Малта
Малта е архипелаг в Средиземно море на юг от Италия с население от около 450 000 души.
Според BBC компаниите в Малта плащат най-ниския данък печалба в ЕС. Месните компании плащат 35% данък печалба, но някои от чуждите компании плащат едва 5%.
10. Маршалови острови
Маршаловите острови е верига от острови в централния Тих океан, между Хавай и Филипините, която беше под американско управление в продължение на 40 години, преди да получи независимост през 1986 г.
Островната държава с население от около 76 000 души е една от страните в черния списък на ЕС от 2015 г., но е извадена от него през 2019 г.
8. Кюрасао
Кюрасао е автономна островна държава в Карибския басейн, бивша колония на Кралство Нидерландия, и е известна като офшорен финансов център.
През 2017 г. страната беше поставена в "сивия списък" на ЕС на държавите, които трябва да подобрят данъчната си политика, така че да отговарят на правилата за прозрачност.
7. Лихтенщайн
Лихтенщай, която е по-малка от град Вашингтон, може да се похвали с процъфтяващ сектор на финансовите услуги и един от най-високите доходи на глава от населението в света.
Според ЕС тя също е изпълнявала функцията на данъчен рай, заради което беше поставена в черния списък на ЕС през 2015 г. Лихтенщайн прие да предприеме мерки срещу укриването на данъци, но все още има едни от най-ниските данъци в света.
6. Самоа
През 2015 г. островната държава от Южния Пасифик с население от 200 000 души беше обявена за финансово най-потайната страна в класацията на данъчните убежища на Tax Justice Network.
Самоа също така е в черния списък на ЕС.
5. Кайманови острови
Каймановите острови са един от най-известните данъчни убежища в света. Там няма корпоративен данък, няма данък върху доходите и няма данък върху капиталовата печалба.
Това беше една от 30 държави в черния списък на ЕС през 2015 г.
През октомври 2019 г. от Каймановите острови обещаха до 2023 г. да разкрият самоличността на всеки човек, който притежава компания там.
4. Бермудски острови
Икономиката на тази страна с население от около 71 000 души разчита предимно на застраховането и други финансови услуги.
От Oxfam обявиха Бермудските острови за най-лошия корпоративен данъчен рай през 2016 г., а страната беше поставена в черния списък на ЕС през 2015 г.
3. Джърси
Джърси, който е един от островите в Ламанша, има репутация на данъчен рай, откакто заможни британци започват да се местят там и да прехвърлят парите си през 20-те години на миналия век, за да се възползват от липсата на данък върху наследството.
От Tax Justice Network тази година определиха Джърси като едно от най-агресивните данъчни убежища в света.
2. Тайван
През 2017 г. Тайван беше определена като потенциален данъчен рай от Съвета по икономически и финансови въпроси на ЕС. Тайван е спорна държава: Китай твърди, че това е една от нейните територии, но Тайван се счита за независима демократична държава, която отстоява човешките права.
От ЕС премахнаха Тайван от своя черен списък през 2019 г. след като страната пое ангажимент да реформира данъчната си система.
1. Британски Вирджински Острови
Водещият данъчен рай в света притежава над 5 000 по-голяма стойност, отколкото икономиката й би трябвало да има съобразно размера си.
Задморската територия на Великобритания, с население от около 35 802 души, е една от 30-те държави, посочени за данъчен рай от ЕС през 2015 г.
През 2017 г. Британските Вирджински острови официално обявиха, че британската територия не е данъчен рай, а дава сериозен принос към световната икономика и спомага за международната търговия и инвестиции.
От ЕС предоставиха срок на Британските Вирджински острови до края на 2019 г., за да осъществи данъчни реформи и да избегне попадане в черния списък през 2020 г.
Едно от най-известните имена, свързвани с Британски Вирджински острови, е милиардерът предприемач Ричард Брансън, който притежава частния остров Некер, който често отваря за приятели, като Барак и Мишел Обама.