Седем причини да не пазите нисковъглехидратна диета
Диетите с ниско съдържание на въглехидрати са популярен начин за бързо отслабване. Но дали са толкова полезни и доколко се препоръчва пълното отказване от въглехидрати?
Ето 7 сериозни причини да се замислите, преди да започнете подобен начин на хранене.
1. Въглехидратите са най-важният източник на енергия
Около 50% от дневната ви енергия е добре да идва от въглехидрати. Това означава, че те са най-важният източник. Защо? Мозъчните и нервните клетки зависят от доставката на глюкоза, за да може да се концентрираме. Макронутриентът ви помага да преминете по-лесно през дълги работни дни и трудни тренировки.
За постоянна енергия през целия ден (включително по-малко интензивните тренировки) се съсредоточете върху въглехидратите, които се усвояват бавно (напр. пълнозърнести продукти, овес, бобови растения).
За бърза енергия преди или след много трудна тренировка (напр. дълго бягане, тренировка със сила) бързо усвояемите въглехидрати са отлични (например плодове или картофи).
2. Въглехидратите са най-добрият източник на фибри
Въглехидратите, които се абсорбират бавно, наричани още сложни въглехидрати, са най-добрите източници на фибри. Фибрите, от своя страна, са истинска суперхрана. Те ви карат да се чувствате сити по-дълго, намаляват холестерола, стабилизират кръвната захар и оптимизират храносмилането.
3. Въглехидратите ни дават сили да тренираме
Любителите на спорта определено не трябва да пропускат въглехидратите. А закуска с високо съдържание на такива преди тренировка дава енергия. След тренировката е добра идея комбинация от въглехидрати и протеини (съотношение 3: 1).
Причината е, че въглехидратите са важни за регенерацията, защото зареждат запасите от гликоген в мускулите след дълга тренировка.
4. Въглехидратите са богати на витамини от група В
Храни, богати на въглехидрати, като пълнозърнест хляб и тестени изделия, са отлични източници на витамини от група В. Те са важни за метаболизма и за усвояването на въглехидратите, протеините и мазнините, както и за образуването на червените кръвни клетки.
Комплексните витамини от група B включват тиамин (витамин В1), рибофлавин (витамин В2), ниацин (витамин В3), пантотенова киселина (витамин В5), пиридоксин (витамин В6), биотин (витамин В7), фолат (витамин В9), кобаламин (витамин В12).
Тези основни хранителни вещества поддържат метаболизма и гарантират, че имаме достатъчно енергия. Те се намират предимно в животински продукти (месо, млечни продукти, яйца), но също и в пълнозърнести храни, плодове и зеленчуци.
Едно нещо, за което трябва да внимавате, ако сте веган, е приемът на B12, защото той почти не се среща в храните на растителна основа. Добре е да вземете добавка и да се консултирате с вашия лекар.
5. Въглехидратите ви правят щастливи
Със сигурност сте забелязали, че ако премахнете въглехидратите от диетата си, след няколко дни настроението ви спада. Правилното количество въглехидрати може да подобри настроението и да ви направи щастливи.
Макронутриентът стимулира производството на серотонин в тялото, а според проучвания диета с ниско съдържание на въглехидрати е свързана с депресия.
6. Въглехидратите в плодовете и зеленчуците са пълни с важни хранителни вещества
В диета без въглехидрати не приемате много различни видове плодове и зеленчуци, а те са пълни с хранителни вещества. Да, плодът съдържа фруктоза, но също така осигурява фибри, важни витамини и минерали - всички основни хранителни вещества, от които организмът ви се нуждае, за да остане здрав.
7. Въглехидратите балансират ястията ви
Докато говорим за цветни ястия, ако ядете препоръчителното количество въглехидрати, протеини и мазнини, ще водите здравословен, балансиран живот. Строгата диета с ниско съдържание на въглехидрати може да доведе до бързо отслабване, но не бива да е постоянна промяна в живота ви.
Премахването на цели хранителни групи (плодове, зеленчуци, пълнозърнести продукти, бобови растения и др.) не е добра идея. Изберете здравословни въглехидрати, обърнете внимание на препоръчаното количество и избягвайте преработената храна, сладкишите и захарните напитки.