Как мозъкът ни лъже?
Защо всички ние индивидуално възприемаме това, което виждаме и чуваме? Защо всеки един от нас възприема обективната реалност по своему?
Нека ви разкажем как живеем в заблуда. Не от гледна точка на обкръжението ни, а заради нашия ненадежден партньор – мозъка.
Ние възприемаме заобикалящия ни свят чрез пет сетива: зрение, слух, обоняние, вкус и осезание. Като резултат от еволюцията човешкият мозък е придобил способността да предвижда – не на ниво предсказания на футуролози, а с оглед съвършено обичайни неща – това, което виждаме, чуваме и подушваме.
Мозъкът, изпреварвайки своя собственик (т.е. нас), предвижда събитията. Той умее да „доизгражда“ общата картина на това, което възприемаме чрез сетивата си.
Именно благодарение на тази способност на мозъка ние подскачаме от силен крясък или пък удар, можем да се отстраним от летяща към нас баскетболна топка и т.н.
Възприемането на информация представлява на практика интерпретирането й. Способността на мозъка да интерпретира зависи от:
Мислим си, че хората около нас са тъжни. Забелязваме навсякъде тъжни хора. Смятаме, че не можем да отслабнем? Виждаме навсякъде информация за това, че спортът не е полезен за всички, диетите не дават ефект и т.н.
10 признака, че не тъпчете на едно място10 признака, че продължавате да се учите и обратното
От посочените пунктове следва един прост план на действие:
1. Внимателно следете с какво храните мозъка си. Какво четете, какви филми гледате, каква музика слушате.
2. Пътешествайте по-често – това е най-лесният начин да нахраните ума с нов опит. Колкото по-разнообразен е той, толкова по-богата е палитрата за интерпретации от мозъка.
3. Мислете за мислите си. Осъзнайте какви са те.
Да, ние не сме способни да управляваме мозъка си. Можем обаче в голяма степен да определяме какво „консумира той“. Забелязвайте повече красотата и мозъкът ще ви отвърне с красив и богат на радости живот.