Гуаното (птичи изпражнения) има силна и задушаваща миризма на амоняк, която е трудно да се издържа повече от няколко минути.

Тя причинява различни неприятни реакции при хората, вариращи от повръщане, главоболие и дразнене дори до стрес и депресия.

Амонякът, когато попадне в тялото, реагира с вода, превръщайки се в амониев хидроксид, който е разяждащ и причинява парене в носа, гърлото и дихателните пътища.

Дългосрочното излагане и вдишване на съединения, отделяни от птичето гуано, е вредно както за хората, така и за животните, предупреждава Amusing Planet.

11 знаменитости, за които сте забравили, че са били в затвораМного звезди са били в затвора. Някои по повече от веднъж

От токсичността му обаче се възползва Абътсфорд- град в Британска Колумбия, Канада.

През 2013 г., в опит да изгонят бездомните от улиците на града, градските власти разхвърлят гуано върху мястото, на което те лагеруват.

Редакторът на Abbotsford Today тогава реагира остро със статия, описвайки действията на кмета на града като „нечестиви“ и акт на химическа война срещу бездомността. По-късно градските власти се извиняват за действията си и обещават да почистят обекта.

Това не е първият път, в който птиче гуано се използва като оръжие срещу хората.

През 1893 г., по време на френската окупация на Тайланд, френските войски изграждат малка затворническа килия в Лаем Синг - морски град в провинция Чантабури.

Правоъгълната конструкция от червени тухли е дълга малко над 4 метра и висока 7 метра с два реда вентилационни процепи отстрани.

Затворът е разположен на приземния етаж. Над него е кокошарникът, върху чийто под има дупки. Така гуаното пада върху затворниците долу.

Той е известен като Khuk Khi Kai.

Французите използват затвора, за да се разправят с местните жители, които се съпротивляват на окупацията.

Някои историци обаче смятат, че историята е само легенда и че сградата е представлявала само наблюдателна кула.