Полицията в Лондон обяви противоречив план за употребата на технология за лицево разпознаване, чрез която да идентифицира заподозрени лица по улиците на британската столица.

Властите посочват, че технологията ще бъде разположена в райони на града, където се отчита най-голяма вероятност да се навъртат хора, отговорни за сериозни престъпления, като атаки с хладно или огнестрелно оръжие и сексуална експлоатация на деца.

Камери с ясно обозначение ще бъдат фокусирани върху малки зони, където ще сканират лицата на хората, които преминават оттам, добавят от полицията, цитирани от CNN.

„Като модерни полицейски сили, аз вярвам, че имаме дълг да използваме нови технологии, за да държим в безопасност хората в Лондон”, казва помощник комисар Ник Епгрейв в изявление.

„Използваме проверена технология. Сходна технология вече се използва широко из Великобритания, в частния сектор”, добавя той.

Технологията, която се произвежда от японската компания NEC, е самостоятелна система, която няма нужда да се свързва към вече съществуващата инфраструктура.

Решението идва след разследване от октомври миналата година, посветено на притесненията за нарушаване на поверителността в резултат на лицевото разпознаване.

Разследването показва, че технологията дискриминира определени групи хора – проблем, който е документиран на федерално ниво в САЩ, където има забрана в няколко населени места за използването на лицево разпознаване.

Прекалено бързото внедряване на технологии, които могат да бъдат прекалено напористи в ежедневието на хората, рискува да навреди на доверието не само в технологията, но и в основния модел на работа на полицията, който е на база доброволното даване на съгласие, става ясно от думите на Елизабет Деъм, директор на регулатора Службата на комисаря за информация в Обединеното кралство, по повод разследването от октомври миналата година.

В САЩ някои градове в Калифорния, включително Сан Франциско и Оукланд, са преценили, че рисковете, идващи от лицевото разпознаване, са повече от ползите, които би донесла тази технология. Поради това използването ѝ е забранено в тези населени места.

Превръща ли се Франция в Китай?Франция се готви да се превърне в първата европейска страна, която ще използва технология за лицево разпознаване, за да създаде дигитална самоличност на всичките си граждани - искат или не

Индия, от друга страна, използва лицевото разпознаване, за да намира изчезнали деца, като има амбицията да изгради най-голямата система за лицево разпознаване в света.

Службата на комисаря за информация в Обединеното кралство призова правителството да изготви закони за използването на лицево разпознаване в реално време.

В същото време, активисти предупреждават за вредите от подобна технология.

„Това решение представлява огромно разширяване на наблюдението и сериозно застрашава гражданските свободи във Великобритания”, казва Силки Карло, директор на организацията Big Brother Watch.

„Технологията за лицево разпознаване дава на държавата безпрецедентна сила да следи и извръшва мониторинг на всеки един от нас, унищожавайки нашата поверителност и свободата на изразяване”, казва Клеър Колиър, директор на органзиацията Liberty.