Да купя или не акции на Tesla?
От началото на 2020 г. акциите на Tesla добавиха впечатляващите 112%, с което пазарната оценка на компанията достигна близо 160 млрд. долара.
Ръстът е толкова голям, че Tesla измести по капитализация дори Volkswagen и пред нея е единствено Toyota в подреждането на най-скъпите автомобилни компании.
Само за три месеца книжата на компанията на Илон Мъск отчетоха трикратно повишение. Всичко обаче си има своя край, а той беше сложен в началото на вчерашната сесия. Акциите стартираха търговията със спад от над 5%, който по-късно се ускори до над 20%.
В края на деня цената падна до 734.70 долара за брой спрямо 887.06 долара ден по-рано. На развитите капиталови пазари можети да скъсявате акциите на дадена компания, т.е. да ги продадете, без да ги притежавате и да очаквате спад по позицията, за да може да ги купите на по-ниска цена, с което да спечелите от разликата.
Основната причина за впечашния спад беше понижената оценка на Canaccord Genuity. Анализаторът на компанията Джед Доршеймър обяви, че оценява книжата на компанията на 750 долара, което беше с 15.5% над вчерашните нива.
От анализаторския отдел на Wedbush смятат, че книжата трябва да са с цена от 1000 долара за брой, но не това е най-големият бик на пазара.
Най-висока оценка към момента имат ARK Invest. Оттам смятат, че до 2024 г. книжата на Tesla ще струват 7000 долара. Но забележете - това е оценка при базовия сценарий, докато при бичия вариант цената ще е 15 000 долара.
Дори и най-ниските прогнози на компанията са за оценка от 1500 долара, което е два пъти повече от днес.
Другата основна причина за понижението е новината, че един от най-големите инвеститори в Tesla е продал 99.5% от притежаваните до момента акции.
Суверенният фонд на Саудитска Арабия PIF се е разделил с близо 8.2 млн. акции, но това се е случило в края на 2019 г. Днес фондът вече притежава само 39 000 акции.
Продажбата на книжата е лишило фонда от около 4.6 млрд. долара, колкото е разликата между вчерашната цена и тази от края на миналата година.
Това е още едно потвърждение, че дори и великите инвеститори грешат. Друг от тях – познат ни от филма Big Short, Стив Айсмън каза, че е закрил късите позиции в Tesla. Първоначално той обяви своя мечи залог през лятото на 2018 г., но явно оттогава насам е загубил доста пари.
От началото на 2020 г. инвеститорите, заложили срещу Tesla, бяха на минус от 11.3 млрд. долара.