Коронавирусът в Европа – епидемия или „инфодемия“
Франция трябва да се подготви за епидемия от коронавируса, казва президентът на страната Еманюел Макрон, докато Италия – най-лошо засегнатата страна в Европа, казва, че подвеждащите новини създават "инфодемия".
Макрон трябва да обсъди кризата с италианския премиер Джузепе Конте в Неапол.
В Италия заразените с вируса са 528, а смъртните случаи засега са 14, на фона на глобалните усилия за спиране на разпространението на заразата.
Германия също е изправена пред епидемия, заяви здравният министър на страната Йенс Шпан.
Италия регистрира 25-процентен скок в случаите на коронавирус в рамките на 24 часа, а новите случаи са основно в двата северни района Ломбардия и Венето. В Южна Италия обаче също вече има няколко случая.
37 души вече са се възстановили в Италия, заяви ръководителят на гражданска отбрана Анджело Борели.
Външният министър на Италия Луиджи ди Майо заяви пред репортери, че "инфодемията" от подвеждащи новини в чужбина вреди на италианската икономика и на репутацията на страната.
Той каза, че всички заразявания в страната могат да бъдат проследени обратно до двете огнища в северната част на страната и че едва 0.1% от градовете са засегнати.
Губернаторът на Ломбардия Атилио Фонтана се постави сам под карантина, след като членове на неговия екип дадоха положителни проби за вируса. Във Facebook той заяви, че той и останалата част от екипа му засега имат отрицателни проби, но ще останат под карантина за 14 дни.
От италианската туристическа асоциация Assoturismo казват, че резервациите за март намаляват с най-малко 200 млн. евро заради вируса.
В сряда от Световната здравна организация обявиха, че за първи път вирусът се разпространява по-бързо извън Китай, откъдето тръгна.
В световен мащаб заразените са над 80 000 души в повече от 40 държави. Повечето от тях остават в Китай.
Covid-19 - респираторното заболяване, което вирусът причинява, е убило над 2 700 души досега.
При изненадващо посещения в болница вчера Макрон заяви: "Изправени сме пред криза, епидемия, която идва."
Той беше в Парижката болница La Pitié-Salpêtrière, където 60-годишен мъж с коронавирус почина във вторник. Във Франция има още един смъртен случай – на китайски турист.
В Англия още двама души са дали положителни проби, с което броят на заразените във Великобритания нараства до 15.
„Не се паникьосвайте“: Проблемът с имиджа на Италия
Правителството на Италия е в режим на ответна реакция, прилагайки съгласуван подход за ограничаване на паниката, свързана с коронавируса.
"Време е да спрем паниката", каза премиерът Конте, като помоли националната телевизия да "смекчи тона", пише BBC.
На първите страници на италианските вестници водещата новина вече не е броят на заразените, а призиви към спокойствие. Кметът на Милано, където много хотели и ресторанти са наполовина празни, призова някои музеи да отворят отново.
Ново видео, разпространено от местната власт, показва оживени сцени от града с посланието: Не се страхуваме и отново работим.
Това е история, зад която стоят възприятията. Но след като президентът на САЩ спомена евентуални ограничения за пътуване до Италия, Израел издаде забрана за допускане на чужденци пристигащи с полети от Италия, а Кувейт евакуира своите граждани от Милано, италианското правителство е изправено пред предизвикателството да внесе промяна.
Какво се случва в Европа?
В Испания внезапно увеличение в броя на заразените предизвика загриженост, но не и паника, според кореспондента на BBC в страната.
Мъж в Севиля беше заразен без напоследък да е пътувал в чужбина, което предполага, че вирусът е в страната по-отдавна, отколкото се смяташе.
В Тенерифе, на канарските острови, хотел с близо 1 000 гости остава под карантина. Има опасения, че коронавирусът ще се отрази на Великденските празници в Испания.
В Румъния първият случай на коронавируса беше потвърден в сряда – мъж от южната част на страната. Преди това той е бил в контакт с италианец, за когото впоследствие също става ясно, че е заразен. Румънските власти се опитват да издирят и поставят под карантина всеки, с когото той е бил в контакт в Румъния.
Според BBC 91 души в момента са поставени под карантина, а 7 174 са в изолация в домовете си. Един милион румънци работят в Италия, а от страната има много директни полети дотам.
Румънският президент Клаус Йоханис призова гражданите да не се паникьосват, след като рафтовете на някои магазини бяха изпразнени и се появиха случаи на заплахи срещу азиатци в страната.
В Унгария футболният клуб Хонвед от Будапеща временно отстрани италианския си треньор Джузепе Санино и неговия италиански асистент, опасявайки се, че може да са били в контакт с преносители на вируса.
Има нарастваща загриженост и изкупуване на маски за лице и дезинфектанти за ръце, но в Унгария засега няма потвърдени случаи на заразени.
В Швейцария дезинфектантите за ръце са свършили в Берн, а популярните кафенета не са толкова оживени както обикновено, според местния кореспондент на BBC.
Изложението на часовници в Женева, което традиционно носи сериозни приходи на града, беше отменено. Броят на туристите от Китай е намалял с 50%; туристически курорти вече отчитат загуби от над 20 млн. швейцарски франка (20 млн. долара).
В Швейцария, която дели дълга граница с Италия, има четири потвърдени случая на коронавируса: десетки хиляди хора прекосяват границата ежедневно на път за работа. Границите няма да бъдат затворени, но към хората са издадени здравни съвети.
Бяха отворени 10 нови лаборатории, които могат да анализират до 1 000 евентуални случая на ден. Днес пък ще започне национална кампания под слогана "Това засяга всички ни!".
В Германия заразените са 26, 14 от които работят в една и съща компания и са били заразени от колега, завърнал се от Китай. Няколкостотин други са под карантина в домовете си.
Австрия, Хърватия, Дания, Естония, Грузия, Гърция, Норвегия и Северна Македония също имат официално потвърдени случаи на коронавируса. Много от заразените са се върнали наскоро от Италия.