Китайска компания инвестира 115 млн. долара в борбата с Covid-19
Китайска компания за инвестиции в недвижими имоти ще инвестира 115 милиона долара в изследвания, посветени на борбата срещу коронавируса.
Научната програма ще се ръководи от група, в който влизат 80 водещи учени от Бостън, съобщава списание Science.
Проектът има за цел да обедини на най-елитните академични институции в града, както и експертизата на водещите биотехнологични компании, като Moderna.
Учените се надяват, че с общи усилия ще могат да анализират повече проби от заразени пациенти и да намерят начини за ограничаване на разпространението на болестта и за евентуалното производство на ваксина срещу Covid-19 в бъдеще.
"Време е да обединим цялото знание за епидемията, с което разполагаме и да го използваме за ограничаване на нейното разпространение", казва имунологът Брус Уокър от Харвард.
Финансирането идва от китайската компания China Evergrande Group, която и преди е финансирала различни научни изследвания в Харвард. Уокър е категоричен, че компанията не търси краткосрочна възвръщаемост.
Учените от Бостън вече са провели една съвместна видеоконференция с техни колеги от Института по белодробни заболявания в Гуанджоу. Китайските медици са споделили своя опит в овладяването на последствията от масовото разпространение на вируса.
За Брус Уокър един от най-шокиращите епизози в цялата история около коронавируса е смъртта на 34-годишния китайски лекар Ли Уънлян, който беше наказан заради това, че се е опитал да предупреди обществото за опасността от новата зараза.
"Помислих си, че досега не съм срещал мой колега, който да почине от грип. Това обаче не е обикновен грип", казва Брус Уокър.
Сред целите на новия проект, финансиран от China Evergrande Group, е да бъдат изработени по-ефективни диагностични тестове, модели за прогнозиране на разпространението на болестта и изследване на самия вирус и начините, по които той въздейства върху човешкия организъм.
"Със сигурност ще възникнат проблеми при приоритизирането на всички тези задачи. Решенията за това кои проучвания да бъдат финансирани най-активно ще се взимат от колективен орган, в който ще участва широк екип от учени", казва още проф. Уокър, цитиран от Science.
По думите му би трябвало и други частни компании да последват примера на китайците и да се включат в борбата с опасния вирус. Според него частното финансиране осигурява скорост и гъвкавост, каквито държавните фондове не могат да постигнат.